- Podpora inklúzie žiakov MRK
- Práca na projekte-oprava budovy školy
- Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ
- Otvortená škola-oblasť športu
- Interaktívny spôsob výuky
- Modernizácia školskej knižnice
- Vzdelávaním ped.zam. k inklúzií MRK
- Aktivizujúce metódy vo vzdelávaní
- E-Testovanie
- Modernejšia škola
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
Modernizácia školskej knižnice
Modernizácia školskej knižnice 2007
Zameranie projektu :
Prostredníctvom moderného školského knižničného systému umožniť žiakom a pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom školy rovnaký prístup k publikovaným dokumentom a ďalším informačným zdrojom v akejkoľvek forme.
Vytvárať informačnú a znalostnú infraštruktúru pre výchovu a celoživotné vzdelávanie, uspokojovanie kultúrnych záujmov žiakov a pracovníkov školy, bádateľskú a relaxačnú činnosť, ekonomické aktivity a nezávislé rozhodovanie jednotlivca a príležitosti pre využitie voľného času.
Ciele dosiahnuté projektom :
- Modernizácia interiéru knižnice
- Kvalitné a dostatočné dopĺňanie knižného fondu
- Zavádzanie a rozvoj IKT
- Skvalitnenie a dostupnosť knihovníckych služieb
Popis projektu :
Základná škola v Zemplínskej Teplici je plno organizovaná a je umiestnená v troch budovách (postavené v rokoch 1959, 1975, 1988) na ktorej pôsobí 27 pedagogických zamestnancov. Spolu máme 285 žiakov v 12-tich triedach základnej školy a 8 v špeciálnych triedach. Na škole je 27 žiakov v školskom klube detí. Na škole pracuje 25 záujmových krúžkov, z ktorých sú štyri s literárnym zameraním. Siedmy rok pracuje na škole detská organizácia Fénix. Žiaci školy dosahujú dobré výsledky na predmetových olympiádach a športových súťažiach. Zúčastňujú sa rôznych okresných súťaží – Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín, atď. Škola je organizátorom okresnej súťaže „Rozprávkové vretienko“. Na škole pôsobí detský spevácky zbor Tepličánik.
Na škole vydávame školský časopis Fenixáčik. Žiaci s učiteľmi pripravujú akadémie pri príležitosti rôznych významných dní a udalostí (Deň matiek, MDD, Vianoce, Mikuláš, Deň starých ľudí, Deň Zeme, ...).
Mimovyučovacie aktivity žiakov podporuje združenie rodičov, ktoré úzko spolupracuje s riaditeľstvom školy a pedagogickým zborom.
Súčasný stav školskej knižnice a portfólio knižného fondu sú na nevyhovujúcej úrovni. Nároky žiakov a pracovníkov školy v posledných rokoch výrazne stúpajú. Školská knižnica preto potrebuje prejsť určitými zásadnými zmenami v organizácii a pojatí svojej funkcie. Je potrebné ponúknuť služby celému spoločenstvu školy, prioritne žiakom a učiteľom, ale tiež ostatným zamestnancom školy. Musíme organizačne zabezpečiť, aby akvizície, evidencia knižničného fondu, jeho využívanie a ďalšie služby boli sústredené práve v knižnici školy. Plánujeme zabezpečiť priamy prístup k fondu a hlavný dôraz klásť na prezentačné výpožičky.
Služby knižnice sa odvíjajú v konkrétnej realizácii od potrieb školy, ktorej je súčasťou, od požiadaviek školského vzdelávacieho programu. Plánujeme, že knižnica sa tak stane pomocníkom pedagogického zboru, ktorá sa podieľa na vytváraní aktívneho, informačného prostredia školy.
Školská knižnica je tradičným spolupracovníkom výchovy a vzdelávania, s cieľom podporiť: čítanie ako také, výchovu mladých ľudí literatúrou a knihou, informačné vzdelávanie a informačnú gramotnosť a spoluvytváranie potreby celoživotného vzdelávania. Prvoradým cieľom fungujúcej školskej knižnice bude naučiť žiakov základným zručnostiam využívania knižného fondu a služieb a viesť žiakov k celoživotnému využívaniu knižníc k práci, zábave i sebavzdelávaniu.
Aktivity v rámci realizácie cieľov projektu:
- Modernizácia interiéru knižnice
- Kvalitné a dostatočné dopĺňanie knižného fondu
- Zavádzanie a rozvoj IKT
- Skvalitnenie a dostupnosť knihovníckych služieb
- Spôsob riadenia a organizačného zabezpečenia projektu
- Časový harmonogram realizácie projektu