Profil školy
„ŠKOLA TOLERANCIE A VZÁJOMNÉHO POROZUMENIA“
Charakteristika základnej školy
Základná škola v Zemplínskej Teplici je plnoorganizovanou školou. Škola je umiestnená v strede obce vo veľmi peknom prostredí.
V školskom roku 2024/2025 otvorila 18 tried, pričom na prvom stupni je 9 tried, na druhom stupni 9 tried, z toho 1 trieda pre žiakov so špeciálno-vzdelávacími potrebami. Na škole je zriadené jedno oddelenie ŠKD. Od roku 2002 má škola právnu subjektivitu s charakterom hospodárenia ako samostatná rozpočtová organizácia na úseku školstva.
Charakteristika žiakov
Školu navštevujú žiaci zo Zemplínskej Teplica a z okolitých obcí – Egreš, Veľké Ozorovce, Malé Ozorovce. Žiaci, vzhľadom na zloženie a počet žiakov školy dosahujú dobré výchovno-vzdelávacie výsledky. Vzorne reprezentujú školu vo všetkých oblastiach – vzdelávacích, záujmových a športových. Vzhľadom na geografické umiestnenie obce, počet žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia sa zvyšuje. Je nevyhnutné konštatovať, že škola sa nachádza v lokalite, so sústredeným rómskym obyvateľstvom. Deti pochádzajúce z rómskej minority predstavujú v škole cca 85 % žiackeho osadenstva.
Časť žiakov zo spomínanej komunity absolvuje vzdelávanie v bežných triedach školy veľmi dobre.
Charakteristika pedagogického zboru
Na škole v súčasnosti pracuje 25 pedagogických zamestnancov a 1 odborný zamestnanec. Z toho je 22 učiteľov, 3 asistentky učiteľa na plný úväzok, 1 pomocná vychovávateľka, 1 vychovávateľka školského klubu a 1 sociálna pedagogička. Niektoré predmety sa vyučujú neodborne z dôvodu nevyhovujúcej aprobácie. Z celkového počtu hodín to predstavuje 6,6 %.
Zamestnanci sú dôsledne oboznámení s pracovným poriadkom, vnútorným poriadkom a ostatnou dokumentáciou školy.
Škola má 10 prevádzkových zamestnancov.
Škola ako životný priestor
V zmysle otvorenej školy trávia žiaci v školských priestoroch aj veľa svojho osobného času. Aby sa žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci cítili čo najpríjemnejšie veľký dôraz kladieme na estetické prostredie tried, chodieb, zborovní a učební.
Na informačných tabuliach a nástenkách majú možnosť žiaci, rodičia a široká verejnosť nájsť informácie o úspechoch, reprezentácii a aktivitách školy. Žiaci majú možnosť vidieť svoje vlastné práce. Každý odborný kabinet má svoj priestor nielen vo svojej odbornej učebni, ale aj na chodbách vo forme násteniek a informačných tabúľ. Spoločné priestory sú obnovované a spravované aj v rámci záujmových útvarov zameraných na výtvarnú prácu. Vonkajšie priestory sú upravované za pomoci Obce Zemplínska Teplica spolu s miestnym parkom a aj v rámci vyučovania. Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pracovníkmi, medzi pedagógmi, rodičmi a širokou verejnosťou.
Zameranie školy a stupeň vzdelávania
Zameranie školy nadväzuje na tradície školy, na činnosť školy z predchádzajúceho obdobia a vychádza z terajších potrieb školy.
Hlavným cieľom, ktorý chceme v najbližšom období uskutočniť, je pokračovať v zmene základnej filozofie školy. Ide o predstavu - vytvorenie tzv. otvorenej školy, kde tvoria škola a rodičia komunitu, ktorá sa podstatne častejšie stretáva a spolu rieši problémy. V tomto modeli neposkytuje škola žiakovi len vzdelanie, ale žiak tu môže tráviť aj časť svojho voľného času, má tu vytvorený priestor na zábavu, športovú a kultúrnu činnosť.
Vo vzdelávacom procese sa zamerať na to, aby žiak mohol získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch. Dôraz klásť na vyučovanie cudzích jazykov, zvládnutie IKT. Umožniť individuálny výber pokračovania v štúdiu na strednej škole.
V záujmovej činnosti pokračovať vo výbere zameraní podľa záujmu žiakov, umožniť prácu žiakov aj v poobedňajších hodinách.
V priestoroch školy má svoje vyučovanie Základná umelecká škola Sečovce vo vyučovacích odboroch hra na klavír a spev a Súkromná základná umelecká škola v Bačkove vo vyučovacích odboroch výtvarný a tanečný.
Pedagogické stratégie
V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie.
Výchovný poradca poskytne odbornú pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a zamestnancom školy. Vedie poradenstvo o ďalšom štúdiu na stredných školách.
Pri prevencii drogových závislostí sa chceme zamerať aj na iné aktivity ako sú besedy. I napriek tomu, že s tvrdými drogami sme sa nestretli, treba sústavne pôsobiť proti fajčeniu a používaniu alkoholických nápojov cez koordinátora, rodičov, všetkých vyučujúcich a Pedagogicko-psychologickej poradne v Trebišove, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.
Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva.
Triedy rôznych ročníkov s malým počtom žiakov zlučovať na hodinách Telesnej a športovej výchovy z dôvodu zlepšenia prípravy v kolektívnych hrách.
Organizácia vyučovania v školskom roku
ČAS VYUČOVANIA ZŠ :
1. hodina 745 - 830
2. hodina 835 - 920
3. hodina 935 - 1020
4. hodina 1025 - 1110
5. hodina 1120 - 1205
6. hodina 1215 - 1300
O B E D
7. hodina 1330 - 1415
ČAS VYUČOVANIA ŠKD :
od 1100 do 1600