• Školský podporný tím

          • ŠPT

            • Tím odborníkov priamo na škole.
            • Koordinácia odborných postupov a úzka spolupráca so zariadeniami poradenstva a prevencie.
            • Posilnenie kompetencií PZ riešiť každodenné výzvy.
            • Podpora pri vytváraní pozitívnej klímy školy mapovaním potrieb všetkých jej aktérov a realizáciou cielených aktivít.
            • Metodická podpora PZ v špecifických situáciách v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.
            • Podpora komunikácie so zákonnými zástupcami dieťaťa/žiaka a inými blízkymi osobami.

            Zabezpečiť inkluzívne vzdelávanie je pre SR právne záväzné od roku 2010, keď súhlasila s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Vláda SR deklarovala prioritu rozvoja inkluzívneho prístupu vo vzdelávaní prijatím Stratégie inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní na všetkých úrovniach.

            Pojmy inkluzívne vzdelávanie a školský podporný tím bližšie definujú tieto právne predpisy: zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) a zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon 138/2019 Z. z.“).

            Ako vyplýva z novely zákona č. 138/2019 Z. z., podľa § 84a riaditeľ základnej školy môže na účely inkluzívneho vzdelávania vytvoriť ŠPT, ktorého úlohou je najmä:

            a) koordinovať rozvoj inkluzívneho vzdelávania, napr. prostredníctvom metodickej podpory PZ, preventívnych aktivít a osvety o princípoch inkluzívneho vzdelávania, oslabovať predsudky a konanie pod vplyvom stereotypov, ktoré by mohlo viesť k diskriminácii,

            b) zabezpečiť vo výchove a vzdelávaní uplatňovanie používania prístupov a stratégií, ktoré vyplývajú z jednotlivých odborov vedy a techniky,

            c) spolupracovať so zariadením poradenstva a prevencie a ďalšími subjektmi pri podpore detí/žiakov a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania,

            d) poskytovať poradenstvo a intervencie deťom/žiakom a zákonným zástupcom a metodickú podporu pedagogickým zamestnancom,

            e) podieľať sa na tvorbe školského vzdelávacieho programu – participovať na možnej úprave kurikula (tzn. prispôsobovanie metód, foriem, obsahu vzdelávania, hodnotenia a klasifikácie).

            Činnosť školského podporného tímu je zameraná na individuálne intervencie a reflexie so žiakom/žiakmi, mediáciu a podporu spolupráce rodiča a učiteľa, výchovné poradenstvo a kariérne poradenstvo žiakom a rodičom, preventívne programy v triedach, depistáže, besedy, diskusie a vzdelávania, účasť na rodičovských združeniach a i.

            K najčastejším typom problémov, ktoré si v praxi vyžadujú intervenciu školského podporného tímu patria poruchy správania, zdravotné problémy žiakov, záškoláctvo, fajčenie, alkohol, problémy týkajúce sa sociálne znevýhodneného dieťaťa vo funkčnej či dysfunkčnej rodine, ale aj problematika týraného dieťaťa.

            Členovia tímu:

            Výchovná poradkyňa: Mgr. Lívia Vargová

            Školská sociálna pedagogička: Mgr. Silvia Buzinkaiová

            Koordinátorka primárnej prevencie: Mgr. Eva Čarňanská

            Na tvorbe inkluzívnej klímy sa podieľajú aj pedagogické asistentky. Pracujú so žiakmi v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, pričom rešpektujú potreby daného žiaka vzhľadom na jeho aktuálny stav. 

                        Pedagogické asistentky: Ing. Martina Abrinková, Jaroslava Karchňáková, Eva Smačarová

            Podporný tím z dôvodu úzkej komplexnosti, efektivity a rýchlosti koordinuje jeden z členov tímu. Plní úlohu koordinátora tímu, ktorého úlohou je systematický sumarizovať činnosť tímu, sledovať efektivitu práce z hľadiska možných duplikácii, posúvať požiadavky na tím konkrétnym členom, zvolávať a pripravovať zasadnutia, viesť dokumentáciu okolo tímu (zápisnice, všeobecnú kartotéku, záznamy činnosti, prezentáciu navonok, listy na súdy, kuratelu), usmerňovať činnosť podporného tímu, prizývať ho k zasadnutiam a riešeniam, prijímať podnety od podporného tímu, od riaditeľa či iných účastníkov, rodičov a predostierať ich podporného tímu. Zbiera stručnú spätnú väzbu, či bol prípad, problém vyriešený, ako pokračuje, čo ďalej a pod.

             V bežných činnostiach fungujú členovia tímu samostatne a vykonávajú činnosti, ktoré má každý vo svojej náplni. Podporný tím pravidelne zasadá aspoň raz mesačne a preberá svoje úlohy a činnosti, hodnotí a plánuje. Zo všetkých stretnutí sa vyhotovujú zápisnice, v ktorých sú dohody, plány, navrhujú sa účinné kroky a ich následná spoločná kontrola.

            Koordinátorka ŠPT: Mgr. Lívia Vargová

    • Kontakty

      • Základná škola
      • Riaditeľ školy: 0911 216 302 Zástupca riaditeľa: 056/679 62 14 Sociálna pedagogička:056/668 75 01 Ekonomický úsek: 056/668 75 00 Výchovná poradkyňa: 0907385832 Vedúca školskej jedálne: 0910 214 111
      • Hlavná 209, 076 64 Zemplínska Teplica Slovakia
      • IČO: 35541199
      • DIČ: 2021663149
    • Prihlásenie