Vianočná akadémia 2021
Vianočné vyučovanie
Posledný predprázdninový deň malo vyučovanie vianočný nádych. Triedne učiteľky prvého stupňa pripravili pre svojich žiakov rôzne vianočné aktivity, ktorými spestrili posledný deň vyučovania pred najočakávanejšími sviatkami v roku. Žiaci rozbaľovali pod stromčekom slabikové darčeky a knihy, ktoré si vzájomne čítali, nechýbali vianočné príbehy, koledy, rozhovory o vianočných zvykoch. Kreativitu predviedli pri matematických vianočných stromčekoch, ktoré zdobili číslami, či vlastnoručne maľovanými ozdobami z papiera, nechýbali ani kreatívne geometrické darčeky pod kreslenými vianočnými stromčekmi. Niektorí žiaci vyrábali veľmi vydarené vianočné svietniky, milé betlehemy z papiera, vymaľovávali vianočné omaľovánky i čelenky, plnili vianočné kvízy či súťažné výzvy vo vytvorení najdlhšej vianočnej reťaze z oblečenia, hľadaní vianočných vecí v triede a podobne. Vianočné vyučovanie bolo zavŕšené tým najlepším vianočným punčom, ktorý pripravili naše skvelé tety kuchárky, ktorým týmto veľmi pekne ďakujeme a to nielen za punč, ale za všetky lahôdky, ktoré pre naše brušká celoročne pripravujú.
Písečná, Daňková, Krištofová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočné vyučovanie.
81
Vianočná pošta pre seniorov
Aj tento rok sa žiaci všetkých tried prvého stupňa spolu s ŠKD zapojili do milého projektu Vianočná pošta pre seniorov. Za pomoci svojich triednych učiteliek pripravili nádherné pohľadnice s milými vianočnými prianiami a odkazmi pre starkých zo zariadení pre seniorov v Nových Zámkoch, Nitre a Tvrdošíne. Spoločne sme pripravili a odoslali 80 pohľadníc do spomínaných zariadení s nádejou, že adresátov potešia a spríjemnia im obdobie najkrajších sviatkov v roku.
Krištofová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočná pošta pre seniorov.
43
Pomáhame chrániť deti v ohrození
Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny nás touto cestou požiadalo o spoluprácu pri poskytnutí informácií pri implementácií Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím, v rámci ktorého je zriadenie Národnej linky na pomoc deťom v ohrození samostatnou aktivitou projektu.
Deti sa často stretávajú s násilím, ktoré môže mať veľa podôb. Od vyhrážania, zosmiešňovania, ponižovania, šikanovania, kyberšikanovania, cez bitie, týranie či sexuálne násilie. Ochrániť ich pred tým môže len rýchly a účinný zásah. Takúto pomoc deťom ponúka táto linka.
Národná linka na pomoc deťom VIAC AKO NI(C)K funguje na týchto pravidlách: dôvera, riešenia a zodpovednosť. Odborníci ktorí sú na to vyškolení dokážu prostredníctvom bezplatnej online komunikácie poskytnúť deťom rýchlu a adresnú pomoc, poradenstvo alebo podporu. Spojiť sa s nimi je možné cez chat na webovej stránke www.viacakonick.sk alebo cez mobilnú aplikáciu. Výhodou týchto nastavení je predovšetkým jednoduché ovládanie, dostupnosť a tiež funkcia rýchleho zatvorenia, teda okamžitého ukončenia komunikácie a vymazanie histórie. Dieťa, ktoré sa cíti byť ohrozené, sa rovnako môže zveriť so svojím problémom a žiadať o pomoc aj prostredníctvom e-mailu na adrese pomoc@viacakonick.gov.sk. Linka je bezplatná a funguje nepretržite 24 hodín denne/ 7 dní v týždni. Linka je neanonymná/anonymná – vzhľadom k okolnostiam.
Sociálny pedagóg Mgr. Buzinkaiová Silvia
Školská súťaž – VIANOČNÉ TAJOMSTVÁ
Milí žiaci, v tomto čarovnom predvianočnom čase sme sa rozhodli vyhlásiť školskú súťaž o najkrajší príbeh alebo báseň s témou – Vianočné tajomstvá.
Cieľ súťaže:
Neopakovateľnú atmosféru Vianoc, najkrajší vianočný zážitok vyjadriť umeleckým slovom – poéziou alebo prózou a tak viesť žiakov k bližšiemu vzťahu k literatúre, poskytovať priestor na popularizáciu vlastnej tvorby, podporovať príspevky do školského časopisu Fénixáčik.
Vekové kategórie:
I. kategória : 2. - 4. ročník
II. kategória : 5. - 9. ročník
Termín zaslania prác: do 17. 12. 2021
Zásady súťaže:
- Súťaže sa môžu zúčastniť žiaci 1. a 2. stupňa.
- Podmienkou je napísať vianočný príbeh max. v počte 60 riadkov, popr. báseň s vianočnou tematikou max. 4 strofy /formát A4/. Súťažný text je potrebné zaslať napísaný vo Worde alebo aj ručne, ale čitateľne p. uč. PaedDr. Grešlíkovej na stránku edupage.
Ocenení budú súťažiaci umiestnení na 1. – 3. mieste v kategórii poézia a próza. Veríme, že sa do súťaže zapojíte, pretože najkrajšie práce budú odmenené peknými vecnými cenami. Veľa inšpirácií a tvorivosti pri písaní vám prajú pani učiteľky slovenčinárky!!!
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Už po druhýkrát sme sa dokázali spojiť a podporiť celoslovenský charitatívny projekt „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ Tento rok sme naplnili a odovzdali 16 krabíc od topánok a vytvorili 24 krásnych vianočných pozdravov. OBROVSKÉ ĎAKUJEM patrí všetkým, ktorí prispeli a urobia tak našim seniorom krajšie Vianoce. Pevne verím, že táto akcia sa stane každoročnou tradíciou.
Mgr. Lucia Kristanová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?.
2
Jesenná vychádzka
Krásne slnečné počasie jesene nás láka von obdivovať farebnosť prírody. Preto aj žiaci 3.B a 4.B sa rozhodli na jesennej vychádzke spojiť slnečné počasie, farebnosť prírody a orientáciu v prírode. Svoje teoretické vedomosti z vlastivedy a prírodovedy spojili s praktickými a určovali svetové strany. Veľmi dôležité je na začiatku zistiť, ktorým smerom je sever. Môže na to poslúžiť napríklad mapa, kompas alebo buzola. Naši žiaci si vyskúšali pomocou buzoly vyhľadať sever a potom určovali ostatné svetové strany. Zistili sme, že orientovať sa môžeme aj podľa machu, mraveniska alebo hviezd. Okrem určovania svetových strán sme pozorovali aj farebnú prírodu, šuchot lístia, zbierali rôzne prírodniny, zdolávali prírodné prekážky....
Mgr. Libuša Kačuráková, Mgr. Sylvia Písečná
Do fotogalérie bol pridaný nový album Jesenná vychádzka.
7
OZNAM
Na základe nariadenia RÚVZ v Trebišove sa z dôvodu vysokej chorobnosti žiakov prerušuje vyučovanie v dňoch 03.12.2021 – 10.12.2021.
Nástup do školy je 13.12.2021 (pondelok) s predložením tlačiva o bezpríznakovosti. Vyhlásenie o bezpríznakovosti je možné podať aj elektronicky cez Edupage.
riaditeľka školy
Mgr. Marcela Stančíková
Rozhodnutie o mimoriadnom prerušení vyučovania
V súlade s rozhodnutím ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2020/21911:1-A1810 bod 6, podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
riaditeľka školy so súhlasom zriaďovateľa s účinnosťou
od 29.novembra 2021 (pondelok)
mimoriadne prerušuje školské vyučovanie z podozrenia na ochorenie
COVID-19 v 1.A triede.
Riaditeľka školy zabezpečí pre žiakov dištančné vzdelávanie.
Odôvodnenie:
Rozhodnutie riaditeľky školy je viazané na rozhodnutie ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, nový Covid Automat.
V Zemplínskej Teplici, 28. 11. 2021 Mgr. Marcela Stančíková
riaditeľka školy
OZNAM
Vážení rodičia.
Upozorňujeme Vás, že v prípade neprítomnosti Vášho dieťaťa na vyučovaní trvajúcej 3 a viac po sebe nasledujúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov), zadávajte, prípadne odovzdávajte nové vyhlásenie o bezpríznakovosti platné od 29.11.2021.
Zároveň Vás žiadame, aby ste dôsledne sledovali zdravotný stav Vášho dieťaťa a neposielali dieťa do školy so známkami ochorenia dýchacích ciest (nádcha, sopeľ, kašeľ, bolesť hrdla,...). Ak sa tak stane, budeme nútení Vás kontaktovať a Vaše dieťa poslať domov.
Vstup do priestorov školy, vrátane školskej jedálne, je zakázaný alebo povolený iba v režime OP (očkovaný, prekonaný) so súhlasom riaditeľky školy. Prosíme Vás, aby ste v prípade potreby využili emailovú alebo telefonickú komunikáciu.
Ďakujeme.
príloha: vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.docx
Koľko lásky sa zmestí od krabice do topánok?
Po minuloročnom úspechu sa znova zapájame do projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ Radi by sme na Vianoce potešili seniorov a odovzdali im krabice plné lásky.
Ako škola sa vieme zapojiť do projektu nasledovnými spôsobmi:
- Vytvorením vianočných pozdravov spolu s deťmi.
- Zbierkou láskyplných mikulášskych balíčkov – zjednodušená verzia krabičiek. V každom balíčku by malo byť niečo sladké, niečo na zahriatie (čiapka, šál, ponožky) a niečo od srdca (odkaz, soška, vianočná ozdoba, perník), zabalené v mikulášskom vrecku.
- Vytvorením krabičiek, ktoré majú obsahovať z každého trošku:
- Niečo sladké: keksy, čokoláda, croissant, perníčky, DIA keksy, piškóty, maslové keksy, venčeky, mäkké sušené ovocie, detská výživa, ovocné detské taštičky
- Niečo slané: tyčinky, krekry, praclíky, slané kekse, kukuričné chrumky
- Niečo teplé: čaj, horúca čokoláda, cappuccino, káva, Melta, Caro
- Niečo mäkké: rukavice, ponožky, veselé ponožky, papuče, čiapka
- Niečo voňavé: sprchový gél, parfum, telové mlieko, krém na ruky, balzam na pery, krém na tvár, toaletná voda, zubná pasta, vlhčené servítky, tekuté mydlo
- Niečo na zábavu: krížovky, kniha, časopisy, sudoku, osemsmerovky, duchovnú literatúru
- Niečo zo srdca: kresbičku od detí, ručné výrobky, prázdnu pohľadnicu s nalepenou známkou, drobnú vianočnú dekoráciu, ruženec, veselý pohár so slamkou, hrebienok, rámček na fotku, peknú šálku
Ako správne zabaliť krabičku nájdete na nasledujúcom linku: https://www.kolkolasky.sk/skoly/
V tejto zbierke je dôležitá kvalita a nie kvantita. Každá krabička by mala byť výnimočná a zahriať pri srdci svojho príjemcu, ale aj tvorcov. Krabička má byť určená pre konkrétneho prijímateľa označená buď ako krabička pre ženu alebo krabička pre muža.
Donesené krabičky, vianočné pozdravy, či mikulášske balíčky odovzdajte do 1. 12. 2021 pani vychovávateľke Lucii Kristanovej.
Vyzbierané veci odovzdáme do seniorského centra, ktoré nám ako škole pridelí koordinátor projektu.
Len spoločnými silami vieme vytvoriť z našej zbierky Vianočnú tradíciu. Veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí sa ochotne zapoja.
Mesiac úcty k starším
Každý rok je október vnímaný ako Mesiac úcty k starším. V tomto období si viac uvedomujeme a pripomíname, že si máme vážiť starších ľudí, ctiť si ich a prejavovať im lásku každý deň. Aj žiaci na našej škole si s láskou pripomenuli svojich starkých a pripravili pre nich darčeky vo forme veršíkov a rôznych vlastnoručných výtvorov. Pomáhali im pri tom s radosťou ich učiteľky. Proces a výsledok ich tvorby si môžete pozrieť v našom videu.
Vychádzka
Jeseň je obdobie, ktoré svojimi farbami dokáže učarovať nejednému z nás. Jesenné, ešte vždy teplé lúče slnka nás lákajú von z tried. Kde lepšie spoznávať svoju krajinu, ak nie vonku, v prírode? Žiaci 1.A triedy počas vychádzky na hodine prvouky poznávali významné orientačné body v blízkosti školy. Žiaci 2.B nielenže pozorovali prvky krajiny, ale aj priložili ruku k dielu a pomohli očistiť našu ekozáhradu od zbytočnej buriny. Vychádzkami do prírody sa učíme nielen o nej samej, ale i o tom, ako ju neničiť, ale naopak, kultivovať. Ona sa nám za to opláca krásnym počasím a jedinečným zmyslovým zážitkom z farieb, ktoré len sama jeseň dokáže namiešať.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vychádzka.
4
Halloweenske strašenie
Naše slovenské tradície nás privádzajú každoročne na cintoríny zapáliť sviečku a zaspomínať na našich blízkych. V cudzích krajinách má Sviatok všetkých svätých rozmanité podoby. Na hodinách cudzieho jazyka sme spoznávali kultúru v anglicky hovoriacich krajinách a predstavili si Halloween. Ten sa dostáva aj do nášho povedomia čoraz intenzívnejšie prostredníctvom médií či výkladov obchodov. Nie je to naša slovenská tradícia , no strašenie a strašidlá lákajú všetky deti. Spoznali sme najznámejšie, zahrali sa strašidelné Bingo , zatancovali s kostričkami či zalietali na bláznivej metle. Pobavila nás aj halloweenska Popoluška, ktorá triedila pavúkov, tekvičky a netopiere či prvácka tekvičková skrývačka. Odvážnejší strašili, tancovali, iní zas kreslili či spievali. Dostrašenia nabudúce kamaráti....
Hanuľová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Halloweenske strašenie.
22
Európsky deň jazykov
Z iniciatívy Rady Európy v Śtrassburgu sa Európsky deň jazykov oslavuje od roku 2001. Aj my sme sa zapojili do celoslovenského snaženia a podpory výučby cudzích jazykov. Prostredníctvom rozmanitých aktivít sme sa snažili žiakom pripomenúť, prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky a spoločne sa pritom zabaviť.
Ponuka aktivít bola pestrá: začali sme rozhlasovým okienkom, na chodbe si žiaci mohli preštudovať Larinu cestu Európou a zoznámiť sa so všetkými európskymi jazykmi, ich rozdelením, základnými frázami, číslami, pozdravmi... V triedach sme sa zahrali na majstrov jazykolamov a zasúťažili v čítaní jazykolamov v cudzích jazykoch. Najmladší si vyskúšali ako v cudzích jazykoch rozprávajú rôzne zvieratá či ako pozdraviť kamaráta z inej krajiny. Starší žiaci spoločne tvorili v priestoroch školy európsky obrázkový slovník, na hodinách sme si zaspievali aj piesne v rôznych jazykoch a najkreatívnejší z nás sa mohli zapojiť do výtvarnej súťaže o logo trička pre európsky deň jazykov.
Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na aktivity, ktoré nám EDL prinesie o rok....
Hanuľová, Lὃrincová, Bindasová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Európsky deň jazykov.
26
Hovorme o jedle
Zdravie je predpokladom kvalitného života. Pre zodpovedný výber potravín je dôležité mať dostatok informácií. Aj minimálne vzdelanie v oblasti výživy a potravín môže mať obrovský účinok na kvalitu ľudského života.
Preto sa naša škola zapojila do projektu Hovorme o jedle. Zážitkovými aktivitami učitelia sprostredkovali žiakom množstvo užitočných a veku primeraných informácií, ktoré budujú ich postoje a názory na zdravý životný štýl a správne stravovanie. Počas týždňa realizovali učitelia so svojimi triedami ochutnávky nátierok a čerstvého chleba. Učili sa, aká dlhá cesta je, kým zo zrniečka vyrastie obilie a z vyrobí sa chlieb. Zamysleli sa nad svojimi desiatami. Rozprávali sa o tom, ako ich vylepšiť na zdravšie, ako komunikovať s rodičmi, aby sme jedlo nemuseli vyhadzovať. Určite si všetci zapamätali, že jedlo nepatrí do koša. Zaujímavou aktivitou bola i Cesta mlieka. Výstižná prezentácia sprevádzala žiakov procesom od dojenia mlieka, cez jeho úpravu v mliekarni, až po balenie a odvoz do obchodov. Žiaci priniesli do školy dopestovanú zeleninu i ovocie. Rozprávali sa s učiteľmi o podpore domáceho pestovania potravín a benefitoch týchto potravín pre naše zdravie. Inštalovali na chodbe výstavu ovocia a zeleniny. Učili sa, ako prebieha kompostovanie. Environmentálne správanie sa je podmienkou udržateľnosti prírodných zdrojov na našej planéte. Vytvorili množstvo krásnych obrázkov s témou ovocie, zelenina i zdravé stravovanie. Upevnili i doplnili si vedomosti o potravinovej pyramíde. Svoje vedomosti si overili vyskladaním zdravého taniera. Vyberali si potraviny podľa toho, ako sú uvedené v spomínanej pyramíde. Na celotýždňovom projekte aktívne spolupracovali i zamestnanci školskej jedálne. Pripravili stravníkom ovocný šalát, nátierky s chlebíkom na ochutnávky a varili jedlá prioritne zo surovín z domácich zdrojov. Do projektu sa zapojili triedy 1. A, 1. B, 2. A, 3. A, 3. B, 4. A, 4. B, 6. B, 8. A, 9. A, 7. AS.
Príspevky sme spracovali a poslali do súťaže. Veríme, že oslovia porotu a naša škola vyhrá niektorú z hodnotných cien a školská jedáleň získa 250 kg ovocia pre svojich stravníkov. Projekt priniesol všetkým zúčastneným dobrý pocit a odhodlanie podporovať výchovu a vzdelávanie k zdravému životnému štýlu. Ďakujem im za to.
Mgr. Miroslava Stropkaiová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Hovorme o jedle.
31
Šarkaniáda
ŠKD a DO Fénix pripravili našim najmladším fénixákom októbrovú šarkaniádu, ktorú bolo možné konfortne pripraviť aj vďaka finančnej podpore nadácie SPP. Počasie nám prialo tak veľmi, že sme takmer uleteli aj s našimi šarkanmi, no októbrové slniečko nás hrialo. Naučili sme sa, že vyrobiť takého obyčajného šarkana nie je vôbec ťažké a ani nákladné a šarkany nás naučili, že vždy je oveľa jednoduchšie vyrábať ich vnútri, kde vetrík nefúka, pretože taký obyčajný šarkan, keď zacíti vietor, začne lietať sem a tam, hoc ešte ani zďaleka nie je hotový. Tak či onak, jasné nad slnko je však to, že pobyt na čerstvom vzduchu s takým šarkanom, ktorý má navyše ešte aj dlhý farebný chvost, býva oveľa zábavnejší.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda.
8
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
V tomto školskom roku sa konal 14. ročník Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Oproti predchádzajúcim ročníkom bola súťaž zaujímavá tým, že školské kolá OSJL pozostávali z online testu. Žiaci sa prihlásili prostredníctvom EduPage, bol im vygenerovaný prístupový kód potrebný pre zapojenie do súťaže.
Samotná súťaž prebiehala 15.10.2021 na stránke www.onlineolympiady.sk, kde sa žiakom 8. a 9. ročníka po zadaní prístupového kódu sprístupnil test. Čas na vypracovanie online testu bol maximálne 35 minút. Súťažiaci sa poriadne zapotili, aby stihli časový limit a odpovedali správne na 25 otázok.
Po zverejnení výsledkovej listiny bolo poradie nasledovné:
1.miesto Kiara Kristanová 8.A
2.miesto Erika Milevová 8.A a Nikolas Čopák 9.A
3.miesto Karolína Zamboriová 8.A a Radka Tomčová 8.A
4.miesto Štefan Batyi 9.A
Súťažiacim ďakujeme za zapojenie do súťaže, víťazke blahoželáme.
Mgr. Dobošová Janka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry.
Svetový deň výživy
Svetový deň zdravej výživy si pripomíname 16. októbra. Bol vyhlásený na 20. globálnej konferencii FAO v novembri 1979 v Ríme. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie.
Deň zdravej výživy sme oslávili aj na našej škole. Základnou myšlienkou tohto dňa je pripomenúť si, že zdravá výživa predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti, oboznámiť sa s množstvom rozmanitého ovocia a zeleniny. Keďže 16. októbra pripadlo na sobotu, sviatok sme si predĺžili na celý nasledujúci týždeň. Už v piatok si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu o správnej výžive. Na školskej chodbe sme urobili výstavku, kde boli vystavené práce žiakov – pyramídy zdravia, básne o jabĺčku, výtvarné práce, ovocie a zelenina v anglickom jazyku, ikebana z plodov jesene, zaujímavé plagáty plné informácii o zdravej výžive, či koše plné ovocia a zeleniny. Boli pripravené rôzne zaujímavé súťaže, do ktorých sa mohli žiaci zapojiť. V súťaži Správna odpoveď na všetky otázky správne odpovedala Nela Hlebašková z 5.A. Najkrajší výtvor z plodov jesene doniesli Tima Tomáš a Tima Teodor. Víťazi dostali odmenu v podobe jabĺčka, ktoré im vydrží veľmi dlho.
Takže 16. október nás vyzýva zdravo jesť, aby sme sebe tým, čo jeme, neškodili, ale naopak, aby sme si život vážili a aby sme ho chápali ako jedinečnú a neopakovateľnú hodnotu.
Mgr. Dobošová Janka
Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň výživy.
5