„Nezáleží na tom, akú máš farbu pleti, akým hovoríš jazykom či akého si vierovyznania.
Všetci sme rovnako dôležití a všetci máme rovnaké práva.“
Dnešná moderná doba ponúka množstvo vymožeností a pokroku, no prináša do povedomia ľudí aj mnohé nové témy. Jednou z tých, ktorá výrazne rezonuje v médiách či spoločnosti, je problematika ľudských a detských práv.
O významný počin v tejto oblasti sa zaslúžila ÚSpR DO Fénix v Zemplínskej Teplici realizáciou projektu „Otvorme dvere detským právam.“ Tento projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu Otvorená výzva pre MVO v oblasti vzdelávania Nadácie Orange. Finančne a materiálne projekt podporili aj starostka Zemplínskej Teplice Bc. Jozefína Uhaľová a predseda ÚSpR DO Fénix RNDr.Pavel Roman. Autorkami a zodpovednými osobami za projekt boli Mgr. Blanka Poláková a Mgr. Mirka Stropkaiová, členky DO Fénix.
Cieľom projektu bolo poukázať nato, že s výchovou k detským právam je možné začať už od útleho veku. Zvolením vhodných foriem, využitím zážitkových metód a učenia hrou dokážeme aj našich najmladších vtiahnuť do problematiky a dosiahneme viac než teoretickou prednáškou.
Projekt prebiehal v mesiacoch máj 2010-november 2010 s prestávkou počas letných prázdnin. Na pravidelných stretnutiach sa zúčastňovala cieľová skupina 25 detí vo veku 7-10 rokov. Autorky projektu prispôsobili náplň jednotlivých stretnutí, aktivity, formy i celkový komunikačný jazyk veku detí. Ťažiskové aktivity čerpali z Compasita- manuálu k výchove o detských právach.
V rámci jednotlivých stretnutí sa venoval priestor témam ako : Násilie, Vojna a mier, Rodina, Životné prostredie, Diskriminácia, Vzdelávanie, Záujmy a voľný čas či Zdravotná starostlivosť. Cez spomenuté témy sa postupne odhaľovali jednotlivé detské práva, účastníci projektu ich postupne spoznávali a mohli prežívať ich uplatňovanie, ale aj porušovanie na vlastnej koži. Rôznorodosť tém umožnila využiť rozmanité formy realizácie- od výtvarných a hudobných aktivít, cez rolové hry až po dramatické a literárne formy.
Bohatý materiál zozbieraný v rámci projektu spracovali autorky do hodnotných výstupov v podobe metodiky jednotlivých hier na CD, pracovných listov a Kalendára detských práv.
Deti sa projektu zúčastňovali dobrovoľne a so záujmom. Dôležitosť a úspešnosť projektu potvrdzuje aj spätná väzba zo strany rodičov a fakt, že deti často prenášali „zažité“ aj do vyučovacích hodín, pobytu v škole a do rodinného prostredia.
Tešíme sa teda, že dvere pre detské práva sa po skončení projektu nezabuchli, práve naopak, ostávajú otvorené i naďalej..... a to pre všetkých....
Poláková Blanka
DO Fénix