12. 10. 2013 sme sa ráno stretli pred školu trochu rozospatí, ale určite aj vzrušení z toho čo všetko zažijeme na dnešnom výlete. Cesta autobusom nám ubiehala rýchlo a počas nej sme pozorovali krásy jesennej prírody. Počasie nám prialo, bolo krásne slnečné a tak sme už z diaľky mohli pozorovať Hrad nad obcou Vinné na ktorý sme sa už veľmi tešili. Autobus nám zastavil pod hradom. Ako správni turisti sme si zvyšok cesty odkráčali po vlastných. Na hrade nás čakal pán kastelán, ktorý nám poukazoval veľa zaujímavých vecí o hrade a jeho histórii. Po predstavení hradu prišla pre nás najzaujímavejšia časť prehliadky a to prezentácia remesiel vtedajšej doby. Mohli sme si vyskúšať prácu kováča, tesára, vinára, kamenára alebo aj prácu gazdiniek, dusenie kapusty. Takto pracovne vyčerpaní sme si vychutnali výborný obed. Jedlo nám dodalo plno energie a tak sme si šli do pivnice hradu, alchymistickej pracovne vypočuť veľmi zaujímavú legendu o alchymistovi Štefanovi, pánovi hradu. Poďakovali sme sa všetkým, ktorí nám umožnili prežiť pekný deň. Potom nás už čakala cesta naspäť. Domov sme prišli síce unavení, ale plní zážitkov a skúsenejší.
Novinky
Ako bolo na Vinnom?
Buvirozprávky 2013
Septembrová Noc v škole
Obľúbené podujatie DO Fénix sa tentoraz netradične uskutočnilo v septembri. Zvyčajne sa stretávame a v škole prespávame v júni, ale rozhodli sme sa zabaviť, zasúťažiť si a využiť ešte posledné slnečné jesenné dni. Podujatie sa medzi fénixákmi teší veľkej obľube, usporadúvame ho už 9 rokov. Prvýkrát sme však medzi nás pozvali aj našich rodičov , nech sa aj oni presvedčia o skvelej atmosfére fénixáckych podujatí. Rodičia boli úžasní....prišli, zapojili sa, súťažili, behali, kreslili, opekali.....presvedčili nás, že sú naozajstní fénixáci, ktorí sa neboja ničoho a dajú sa nahovoriť na každú zábavu. Na začiatok prekvapili krásnymi rodinnými erbami, ktoré vytvorili, aby sme ich lepšie spoznali. Pomáhali svojim ratolestiam pri prekonávaní súťažných prekážok, ukázali, akí rýchli sú v behu, obratnosti a nezľakli sa ani „veľkej ponožkovej skúšky.“ Po odmenení najšikovnejších rodín sme si spoločne pochutnali na mňamkových špekáčikoch, posedeli a pospomínali pri ohníku s malými aj veľkými. Po zotmení sa najmenší fénixáci s rodičmi rozlúčili a poslali ich domov. No naša Noc prekvapení pokračovala aj bez rodičov. Zabavili sme sa na super diskotéke tentokrát v Rozprávkove“, kde sme sa zrazu zmenili na naše obľúbené postavičky z rozprávok od výmyslu sveta. Mohli ste tu stretnúť Harryho Pottera, šmolkov i Ferdo Mravca. Všetky rozprávkové postavičky tancovali, súťažili a bavili sa. Po odstrojení z rozprávkových masiek nás čakalo už tradičné nočné hľadanie pokladu. Svietili nám baterky a menším možno aj očká od strachu J Spoločnými silami sme to zvládli a všetky poklady sme našli a vykopali. Nebolo to však celkom jednoduché. Cesta bola dlhá a museli sme na nej prekonať pár prekážok a splniť niekoľko súťažných úloh. Na konci nás však čakalo sladké prekvapenie. Po nájdení pokladu sme svoj úspech ešte oslávili tancom aj spevom na polnočnej party. A po tanci....šup, šup, do postieľok... Ráno po rozcvičke na nás čakali bohaté raňajky a prekvapko-super palacinkyJ Načerpali sme ďalšie sily do sobotného predpoludnia , kde sa súťažilo, behalo, hľadalo, ale aj upratovalo . Každý priložil ruku k dielu. Nezabudli sme oceniť aj najlepších, najšikovnejších, každý z nás si odniesol peknú spomienku. Noc v škole sa nám vydarila, aj keď sme sa stretli už na jeseň , nebola nám zima, hriali nás naše fénixácke srdiečka, super zážitky a kamaráti. Tešíme sa, že medzi nás prišli aj rodičia a zažili slová našej hymny- tak pridaj sa k nám, s fénixom nik nie je sám....na vlastnej koži ....už teraz sa tešíme na ďalšie nočné túlačky s malými aj veľkými fénixákmi.
Viniansky hrad
Naša cesta do stredoveku na Hrad nad Vinným
Hrad nad obcou Vinné v michalovskom okrese sa vypína na vrchole andezitového kopca – juhozápadného výbežku Vihorladských vrchov - v nadmorskej výške 325 metrov. V stredoveku sa tento hrad nazýval Michalovským hradom („castrum Nogmihal“ alebo „Nagmihal“). Prvá písomná zmienka o hrade nad dedinou Vinné sa viaže k roku 1336. Patril rodine Nagymihályiovcom. Hrad bol viackrát zničený a opravovaný. V roku 1594 po napadnutí cisárskych vojsk dokonca podpálený. Panstvo v zachovaných kamenných pivniciach i naďalej skladovalo najmä sudy s vínom, no postupne na rozrumený hrad úplne zanevrelo a natrvalo sa usadilo v pohodlnejších kaštieľoch vo Vinnom a v Michalovciach. A tak hradný objekt pomaly až do dnešných dní chátra. Túto národnú kultúrnu pamiatku sa pokúša, v spolupráci s obcou Vinné, zachrániť o.z. Zemplínsko-užská hradná cesta. Opravy hradných múrov prevádzajú dobovými remeselnými postupmi a tradičnými technikami.
Fénixáci zo Zemplínskej Teplice navštívili tento hrad v októbri 2013. Kastelán hradu nás previedol hradiskom a poskytol nám množstvo zaujímavých informácií o živote na hrade. Zaujali nás lešenia pri hradných múroch postavené tradičným spôsobom majstrom tesárom. Opodiaľ na hradnom vrchu pútala pozornosť bylinková záhradka, popri ktorej sa tiahol vinič z pôvodných stredovekých koreňov viniča na tom mieste vypučaný. Starovekým schodiskom podopretým kládami sme vyšli k južnej zrúcanine steny a z okien hradu nám pohľady vyrážali dych. Zemplínska Šírava a Východoslovenská nížina ako na dlani zahalená v jesenných farbách žltnúcich stromov.
Nádvorie hradu žilo stredovekým životom. Majstri v stredovekých kostýmoch sa venovali svojim remeslám každý v drevenom prístrešku.
Kováči dúchali mechmi do pahreby, aby sa im železo dobre rozžeravilo. Opracovávali kus železa. Pri tvarovaní pomáhali i niektorí naši Fénixáci. Určite radi využili možnosť vyskúšať si kuť horúce železo.
Majster tesár vyrábal šindle na strechu hradnej veže, ktorá by mala byť do prichádzajúcej zimy zastrešená. Pomáhali sme aj pri stružlikaní šindľov. A stružliny, krásne špirálovité boli naše suveníry.
Hlučným klepotom nás prilákala práca majstra kamenára. Z pôvodne nájdených kameňov Tufy a Andezitu opracovával kvádre, ktoré vkladajú robotníci po hradných múrov. Tak spevnia a dobudujú steny hradu, aby sa aj budúce generácie mohli tešiť z kultúrnej pamiatky.
Dievčatá sa pristavili pri stredovekých ženách, ktoré práve strúhali kapustu a nakladali ju do suda. Postup tejto práce sa veru za tie storočia vôbec nezmenil. Fénixáci prikyvovali, že aj u nich doma sa práve takto kapusta nakladá dodnes.
Videli ste už, ako sa prešuje z hrozna mušt? Žiadny odšťavovač ale ozajstný stredoveký preš. Toho hrozna tam vošla celá debnička. A hroznová šťava tiekla potokom do drevenej kade. Bola veľmi sladká. Majstri vinári merali aj cukornatosť hrozna stredovekým spôsobom. Viete ako? Ponorili do hroznovej šťavy surové vajce. Ak vyplávalo na hladinu znamenalo to, že hrozno obsahuje dosť cukru na to, aby ho mohli dať kvasiť na víno. Ak ale vajíčko nevyplávalo, primiešavali do muštu cukor dovtedy, až kým vajce nezbadali na hladine muštu.
Zážitok sme mali aj pri zdolávaní hradných valov. Dávno slúžili ako prekážka vojakom, ktorí chceli hrad dobyť. Verte, nemali to ľahké. Mnohí z nás aj popadali. A to sme nemali v pätách vystrelené šípy a delové gule.
Kastelán hradu nás odprevadil z hradného vrchu a vrátil nás späť do 21. storočia a dnešnej reality. Neobyčajné zážitky sme si rozprávali celú cestu domov.
Ďakujeme Fénix, že aj vďaka tebe môžeme realizovať aj takéto výlety.
Cezpoľný beh
Dňa 27.9.2013 sa v mestskom parku v Trebišove uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov základných a stredných škôl. Našu školu reprezentovali Matej Drobňák 9.A (30.miesto), Erik Drobňák 7.A (32.miesto) a Peter Prezbruch 8.A (35.miesto). Víťazné družstvo bolo zo ZŠ Gorkého v Trebišove, ktoré postúpilo na krajské kolo. Vedúci družstva Mgr.M.Varga.
Celoslovenské stretnutie
Rok ubehol ako voda. Dočkali sme sa 5. Celoslovenského stretnutia Fénixákov. Tento krát nás privítalo rekreačné zariadenie Chachaland v Podskalí neďaleko Považskej Bystrice. Postretávali sme starých kamarátov z predošlých stretnutí i z letných táborov. Program bol naozaj pestrý. Turistická hra zameraná na spoznávanie krás Slovenska nám dala zabrať. Zistili sme, koľko pamiatok ešte nepoznáme. Tvorivé dielne vyplnili popoludňajší čas odpočinku. Vyrobili sme si korálkové náramky, náušnice, vymaľovali sme si porcelánový hrnček na pamiatku. Hlavným programom stretnutia však bolo prezentovanie Územných organizácií Fénixu. Naša skupina sa tejto úlohy zhostila bravúrne. Vyzdobili sme si svoj stánok a návštevníkom deti prezentovali históriu obce Zemplínska Teplica, pamiatky v okolí i súčasnú činnosť našej Fénixáckej organizácie. Konkurencia bola silná, no napriek tomu porota ocenila vedomosti našich detí, kreatívnosť výzdoby a pestrosť podujatí. Stali sme sa najúspešnejšou ÚO a vyhrali sme pre svoju činnosť 200 eur. Radosť bola nesmierna. Zase sa nám potvrdilo, že aj v malej dedinke rastú šikovné deti so záujmom o históriu a chuťou robiť dobré veci.
Začiatok školského roka 2013-2014
Znova je tu september. Uplynuli dva mesiace letných prázdnin, dva mesiace leňošenia a sladkého „ničnerobenia“, plné zážitkov a len tých najkrajších spomienok. Načerpali sme nové sily potrebné na plnenie úloh, ktoré nás v tomto školskom roku čakajú. Po slávnostnom otvorení nového školského roka 2013/2014 príhovormi riaditeľa školy RNDr. P. Romana a zástupkyne Mgr. M. Stančíkovej, nasledovalo privítanie našich najmenších - nulťáčikov, prvákov i ostatných žiakov a predstavenie kolektívu pedagógov. Čaká nás veľa práce, ale máme pred sebou aj rok plný zaujímavých projektov, súťaží, vystúpení a hier. Zaželajme si, aby bol pre všetkých z nás pozitívny, úspešný, pestrý a veselý.
Pobyt v prírode
S blížiacim sa koncom školského roka nastal čas aj na pobyt v prírode. Hneď ráno sme vyzbrojení plnými batohmi, náradím na opekanie a dobrou náladou vyrazili do lesa. Vychutnávali sme si krásu prírody, nazbierali zopár húb a spoznávali liečivé byliny. Niektorí z nás si pochutnávali aj na lesných jahodách, ktoré si nazbierali na lúke blízko lesa. Cesta nám rýchlo ubehla poznávaním prírodných krás a rozprávaním spoločných zážitkov. Hneď po príchode do lesa sme sa pustili do zakladania ohniska. Opekali sme si chutné a voňavé dobroty, ktoré sme si so sebou priniesli a spomínali na chvíle, ktoré sme prežili počas celého roka so svojimi spolužiakmi a učiteľmi. Počas pobytu si žiaci preverili aj praktické vedomosti a zručnosti z OŽaZ, ktoré sa naučili v teoretickej časti cvičenia OŽaZ. Toto príjemne strávené dopoludnie sme zakončili športovými súťažami. Domov sme odchádzali všetci spokojní a oddýchnutí.
Deň otvorených dverí
Dňa 13. júna 2013 sme v našej škole pripravili Deň otvorených dverí. Cieľom podujatia bolo predstaviť verejnosti a rodičom žiakov prácu našich učiteľov a žiakov vo vyučovaní nových netradičných predmetov, ktoré sme zaradili do školského vzdelávacieho programu v tomto školskom roku. Pripravili sme aj prehliadku priestorov školy, špeciálnych učební / počítačovej, fyzikálnej, jazykovej /,ktoré sú vybavené interaktívnymi tabuľami a inou modernou technikou. V niektorých triedach prebiehali ukážky vyučovania predmetov podľa rozvrhu. Výstavka na chodbe prezentovala prácu krúžkov. Návštevníci sa mohli zúčastniť na činnosti krúžkov, kde mali možnosť overiť si svoje vedomosti, zručnosti, pohotovosť, tvorivosť, pozrieť priestory telocvične a vyskúšať vlastné sily vo florbale, skákaní na trampolíne, bedmintone. Deň otvorených dverí mal za úlohu predstaviť širokej verejnosti projekt Podpora inklúzie žiakov MRK , do ktorého je naša škola zapojená. Strategickým cieľom projektu je zvýšenie vzdelanostnej úrovne žiakov MRK využitím inovatívnych a špecifických foriem ďalšieho vzdelávania.
Deň vody
Pri príležitosti Svetového dňa vody - 22. marec, si žiaci 2. stupňa pripomenuli dôležitosť vody na Zemi premietaním videa „Tajomstvo vody“. Dokument poukazoval na zaujímavé poznatky o štruktúre vody a jej význame pre náš každodenný život. Po krátkej prestávke žiaci z každej triedy vytvorili 3-členné družstvá a zasúťažili si najprv v kvíze o vode a následne v súťaži „ Páli vám to“ . Súťažné otázky preskúšali vedomosti žiakov z geografie. Každý tím hádal 10 slov. Súťažné tímy boli vedomostne vyrovnané s malým náskokom žiakov 9. ročníka. Náš vodný deň sme zakončili tvorivými dielňami, kde sme sa pokúsili o vytvorenie malého mora s morskými živočíchmi a tak si uvedomili aké je potrebné starať sa o našu Zem. Každá trieda si odniesla pekný diplom.
Rybník to je naše
Jarné počasie láka na výlety. Spoznávať okolie je dobrá vec. Veľa detí nevedelo, že pri Zemplínskej Teplici je malý rybník, tak sme sa tam vybrali. Cestou cez pole sme videli prvé lastovičky. Spoznali sme nové jarné bylinky. Na hladine rybníka sa odrážali okolorastúce topole. Chlapci sa predbiehali, kto dohodí kameň najdalej od brehu. Ukázali sme si i hrádzu rybníka. Povedali sme si na čo slúži. Vôňa kvitnúcich trniek nám zlepšovala náladu. Na topoľoch sme uvideli Imelo biele. V potoku sme hľadali žaby, ale niekam sa pred nami skryli. Naučili sme sa ako by sme preniesli zraneného, keby sa stal na výlete úraz. Na stoličkách z rúk pre raneného sme poprenášali našich prvákov. V tejto disciplíne sme súťažili v druhom kole chlapci a dievčatá, kto skôr prenesie raneného do cieľa. Vyhrali opäť dievčatá. Stav je 2:0). Už sa tešíme na ďalší výlet. Len nech počasie vydrží.
Športové popoludnie
Konečne k nám zavítala jar. Slnko nás láka byť čo najviac vonku. Po škole sme sa vybrali na ihrisko využiť krásny slnečný deň. Nazbierali sme prvé jarné kvietky, ktoré sme sa učili pomenovať podľa atlasu lúčnych rastlín. Už budeme poznať i Blyskáč jarný a Hluchavku purpurovú. Po trávniku ihriska sa nám rozkotúľali papierové veľkonočné vajíčka, tak sme sa zahrali. Chlapci a dievčatá medzi sebou súťažili, kto ich nájde viac. Šťastie stálo pri dievčatách. To však vôbec nevadí, pretože nabudúce v podobných súťažiach pokračujeme. Uvidíme, ako to dopadne na konci školského roka. Krásny vykosený trávnik vyzýval k futbalu. Chlapci neodolali a zahrali si spolu. Dievčatá si skúsili vybíjanú a hru na kohútika. Spokojní, unavení a hladní sme sa vrátili domov.
Mliečný deň
Pri príležitosti Svetového dňa mlieka sme v spolupráci so školskou jedálňou v našej škole zorganizovali Deň mlieka. Deťom sme priblížili dlhú cestu mlieka, kým sa dostane na náš stôl. Dozvedeli sa veľa nových informácií. Napríklad že krava má 4 žalúdky a za jeden deň vypije aj 90 litrov vody. Najzaujímavejšia bola súťaž v pití mlieka. Mliečko chutilo všetkým no najrýchlejšie svoj pohár cez slamku vypila Jozefína Džudžová získala CD – cesta mlieka, Tatiana Badová sa potešila krabici mlieka a Sonička Farkašová. Tá si domov odniesla tiež krabicu mlieka – tá však už nebola celkom plná. S úsmevom a chuťou na ďalšie mlieko sme sa rozišli domov s odhodlaním „každý deň aspoň 1 pohár mlieka“.
Hurá prázdniny
Skončil sa ďalší školský rok
Hurá prázdniny!!!!
Posledný júnový deň patrí ku dňom, ktoré majú radi všetci školopovinní - dostanú hodnotenie svojej celoročnej práce a huráááá na prázdniny. Vysvedčenia sú znakom, že školskému roku 2012/2013 definitívne odzvonilo.
Dočkali sa žiaci, ale aj všetci pedagogickí zamestnanci. Koniec školského roka. Je to čas na malú rekapituláciu. Už v uplynulom školskom roku bol výchovno - vyučovací proces na veľmi dobrej úrovni, dosiahli sme výborné výsledky v rôznych typoch a rôznych úrovniach súťaží, olympiád. Pre deti sme pripravili množstvo krásnych a podnetných podujatí.
Diplomom a knihou boli odmení tí, ktorí si to zaslúžili či už prospechom, vzornou dochádzkou, či reprezentáciou školy v rôznych oblastiach.
Stručná bilancia našich úspechov:
Súťaže
- Zemplín špiva a hutori – 2.miesto
- Výprava nádeje /súťaž v STV / - 2.miesto
- Olympiáda SJL –obvodové kolo – 9.miesto
- Geografická olympiáda – okresné kolo – 4.miesto
- CVČ hľadá superstar 2x1.,1x3.,4x2.a 2x1.miesto
- Rozprávkové vretienko – celoslovenské kolo
- Hviezdoslavov Kubín – 2.miesto I.kategória, 2.miesto II.kategória
- Dvaja z jednej lavice -5. a 6. Miesto
- Mladí zdravotníci – 1.miesto
- Pytagoriáda
Výtvarné a literárne súťaže
- Ako sa zmenila naša obec
- Vesmír očami detí
- 112 očami detí
- Ruže mojej duše
Športové súťaže
- Cezpoľný beh – 3.miesto
- Malý futbal – 2.miesto
- Satelitný turnaj vo futbale – 3.miesto
- Hľadáme nových olympionikov – 7., 9. a 14.miesto
- Zober loptu, nie drogy
- basketbalové stretnutie
- Komenského latka
- atletika
- Poddargovské hry
Akcie poriadané školou
- Čaj pre starkých
- Haloween diskotéka
- Vianočná a veľkonočná ikebana
- Karneval
- Deň Zeme
- MDD
Účasť na vystúpeniach a výletoch
- Fontána pre Zuzanu
- Šípková Ruženka bábkové divadlo v Košiciach
- Zbojnícka princezná
- Rysavá jalovica
- výlety na Ortaš, ZOO Košice, Stará Ľubovňa, Ľubovnianske kúpele, Slanský hrad
- dopravné ihrisko
Prednášky a besedy
- Kyberšikana – s policajtkou, o osobnej hygiene so zdravotnou sestrou, beseda MUV s Vietnamkou, beseda s ochranármi
- Účasť na veľtrhu vzdelávania – PROEDUCO
Zbierky– finančná na útulok zvierat, zber gaštanov, papiera, Okuliare pre Afriku, Deň narcisov
Detská organizácia Fénix
- Čokofestival
- Upratovanie v prírode
- Staviame vtáčie búdky
- Cinemax Košice
- Východoslovenská galéria Košice
- Januárová sánkovačka
- Fénixáci na ľade
- Hviezdičkové disco
Bilancia ukazuje, že máme za sebou školský rok naplnený prácou a školskými povinnosťami, bohatý na zážitky a úspechy. Pred sebou máme dva mesiace "leňošenia" a oddychu. Začínajú sa prázdniny. Všetkým prajeme, aby prežili veľa krásnych chvíľ so svojimi blízkymi a priateľmi, aby sme oddýchnutí a plní elánu mohli v septembri znovu otvoriť brány školy.
Na Slanskom hrade
Po dlhom plánovaní nám konečne vyšlo počasie. Nepršalo, vyšlo slnko tak sme sa s radosťou a plní očakávania vybrali na Slanský hrad. Tento hrad je najbližšie k našej obce a napriek tomu tam veľa Fénixákov ešte nikdy nebolo. Autobus nás doviezol do Slanca. Plní elánu sme začali šľapať po travezrovej lesnej cestičke označenej červenou turistickou značkou. Kopec bol dosť strmý, tak sme si robili častejšie prestávky. Počas prestávok sme si všímali okolitú prírodu a naučili sme sa opäť veľa nových vecí. Videli sme Platan – strom, ktorý u nás bežne nerastie. Mal zvláštnu hladkú kôru. Podľa tej ho budú vedieť spoznať aj malí Fénixáci. Kvitli už mnohé liečivé bylinky, ktoré deti poznali len z atlasov rastlín. Repík sme si nazbierali aj na sušenie. Zrúcanina hradu nás privítala v celej svojej kráse. Starobylé a dosť schátralé múry hradu vytvárali tajomnú atmosféru. Práve na hrade pracovali archeológovia z Košíc. Odkrývali podlažie hradu. Porozprávali nám ako kedysi hrad vyzeral, kde boli siene, kde vchod a iné zaujímavosti. Opekačku sme si urobili pod hradom pri neďalekom rybníčku. Kvitli v ňom nádherné ružové lekná a začínali kvitnúť Pálky. Dreva na oheň bolo dosť. Problém bol s ražňami. Problém sme hravo vyriešili. S plnými žalúdkami a dobrým pocitom sme nasadali do autobusu bohatší o ďalšie zážitky.
Detská olympiáda
Žiaci prvého stupňa ZŠ v Zemplínskej Teplici sa dňa 13.6.2013 zúčastnili Detskej olympiády, ktorá sa konala na ZŠ Komenského v Sečovciach. Detská olympiáda pozostávala zo štyroch atletických disciplín: beh na 40m a 50m, skok do diaľky, hod tenisovou loptičkou a štafeta. Naši žiaci sa zhostili svojej úlohy s veľkým športovým nasadením a odhodlaním vyhrať. Dobrá nálada, slnečné počasie a súťaživosť prispeli k malým úspechom: 2. miesto v hode loptičkou – Simona Ďurková, 2.A ; 3. miesto v behu na 40 m – Adrián Korpesio, 2.A
22. ročník Detskej olympiády sa niesol v duchu zdravej športovej súťaživosti detí.
Morské oko
Prišiel jún - posledný mesiac školského roka – čas školských výletov a exkurzií. Aj žiaci 1. – 4. ročníka sa dňa 14.6. 2013 zúčastnili výletu. O 8:00 hod. sme sa stretli pred školou, nasadli do autobusu a hor sa za dobrodružstvom. Naším cieľom bolo jazero Morské oko, ktoré sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku. Autobus nás vysadil neďaleko jazera, vyzbrojili sme sa batohmi, dobrou náladou a vydali sme sa na turistický chodník okolo Morského oka. Po ceste lesom sme si všímali krásy okolia. V jazere nás privítalo neskutočné množstvo pstruhov rôznych veľkostí. Po krátkej prestávke pri pstruhoch sme pokračovali v našej trase okolo jazera. Asi v polovici cesty sme si urobili prestávku na regeneráciu síl a na občerstvenie. Osviežili sme sa aj nanukmi z miestneho bufetu a pokračovali sme v ceste. Prešli sme niekoľko mostíkov ponad potok, nadýchali sa čerstvého vzduchu, popočúvali zvuky prírody a postupne sme obišli celé jazero. Všetci sme to zvládli až k autobusu, ktorý nás bezpečne odviezol späť do školy. Výlet sa všetkým zúčastneným páčil a už teraz sa tešíme na ďalší výlet v budúcom školskom roku.
Spoznávame Starú Ľubovňu
Túlavé topánky nás tentokrát zaviedli do Starej Ľubovne. Naše prvé kroky viedli do domu ľubovnianskeho mešťana. Z jeho múrov na nás dýchla história a pani sprievodkyňa nám rozpovedala príbehy o dlhoročnej tradícii razenia mincí v tomto meste a o tajomných vlčích maskách. Nezostalo len pri rozprávaní, naši najsilnejší „chlapi“ nám vyrazili pravý ľubovniansky zlatý aj medený. Stískajúc peniažteky v dlani sme sa vybrali preskúmať celý ľubovniansky dom. Pozreli sme si ako kedysi mešťania bývali, varili, kúpali sa a aj zabávali. Naozaj zaujímavá bola čierna kuchyňa, kde nielen varili, ale aj údili dobroty od výmyslu sveta J S úplne zatajeným dychom sme vstúpili do podzemia, kde sme pri truhle zloducha a okrádača takmer nedýchali a vypočuli si tajomnú legendu o jeho smrti. Na záver sme nahliadli aj do pravej remeselníckej dielne a „pričuchli“ k hrnčiarskemu remeslu a keramike. Naše spoznávanie historického mesta pokračovalo aj na starobylom ľubovnianskom hrade. Prezreli sme si všetky jeho zákutia, staré ruiny aj zachované miestnosti so starovekým nábytkom, brzami panovníkov, zbraňami , šatstvom aj korunovačnými klenotami. Tí najodvážnejší vystúpili aj na najvyššiu vežu Ich odvaha bola odmenená nádherným výhľadom a zrazu mali celé okolie ako na dlani. Príjemnú atmosféru na hrade ešte umocnila sokoliarska show. Veru, otvárali sme oči aj ústa , čo také dravce dokážu. Niektorí z nás si to vyskúšali aj na vlastnej koži a stali sa na chvíľu korisťou dravých vtákov. Zvládli to statočne a vyslúžili si obrovský potlesk. Čas strávený na hrade sme si naozaj užili, zabavili sme sa a čo to sa dozvedeli aj z našej histórie. Tešíme sa na ďalšie pátranie po stopách času
Škola v prírode
Dňa 3.6.2013 sme sa 19 žiaci prvého stupňa základnej školy a 3 učiteľky zúčastnili Školy v prírode v Ľubovnianskych kúpeľoch. Ráno sme nedočkavo čakali kedy príde autobus a naložíme svoje pobalené kufre, rozlúčime sa s rodičmi, súrodencami a hurá do Školy v prírode. Po peknom dní plného zážitkov sme konečne dorazili na hotel Sorea, kde sme sa ubytovali. Rozdelili sme sa do izieb a vybalili si svoje veci. Pri spoločnom večernom posedení sme nazvali tento týždeň ako „Najkrajší týždeň na celom svete“, potom nám pani učiteľka rozdala preukazy, do ktorých nám zapisovali body, ktoré sme mohli získali v jednotlivých súťažiach počas celého pobytu. Každé ráno sme začínali krátkou rozcvičkou, rannou hygienou a chystali sa na „bohaté“ raňajky. Ešte pred raňajkami pani učiteľky skontrolovali poriadok na izbách a pridelili spravodlivo body a smajlíkov. Počasie nám veľmi neprialo, ale pani učiteľky si pre nás pripravili bohatý program, ktorým nám spestrili celý pobyt, napr. vytvárali sme z odpadového materiálu hrad, zahrali sme si pinponk, uskutočnili vychádzku do blízkeho okolia, vytvárali obraz z prírodného materiálu, písali úlohy, ale aj navštívili sme mesto Stará Ľubovňa a pod. Najviac zážitkov sme aj tak mali z pobytu v bazéne, kde sme si zaplávali, vyšantili sa, ale aj zasúťažili sme si. Stredu sme sa vyšantili na diskotéke, kde predviedol svoje tanečné kreácie aj maskot z hotela. Nezabudnuteľný zážitok nám predviedli aj dva vycvičené policajné psy. Posledný deň bol pre nás aj dňom vyhodnotení za našu aktivitu vo všetkých činnostiach. Najviac bodov získali Sárka a Slavko. Boli za to odmenení krásnou plyšovou hračkou. Tri dievčenské a jedná chlapčenská izba získali za poriadok plný počet bodov začo dostali pochvalu a sladkú odmenu. Päť dní ubehlo ako voda a my sme sa museli pobaliť a vrátiť sa domov. Tento týždeň bol naozaj pre nás všetkých najkrajší. Bol to týždeň plný zážitkov, spomienok, na ktorý len tak skoro nezabudneme.
Futbal-satelit-posledné kolo
Dňa 11.6.2013 sme na ihrisku ZŠ Parchovany odohrali posledné 5.kolo 21. ročníka satelitného turnaja žiakov v malom futbale. Družstvá ZŠ Vojčice a Cirkevná Sečovce nepricestovalo, tak svoje zápasy prehrali kontumačne. Naši chlapci po výsledkoch :
Z.Teplica - Cirkevná ZŠ Sečovce 3 : 0 kont.
Z.Teplica - Komenského Sečovce 0 : 2
Z.Teplica - Parchovany 1 : 1
Z.Teplica - Vojčice 3 : 0 kont.
obsadili tretie miesto. Po poslednom kole sa naše družstvo v celkovom hodnotení umiestnilo na treťom miesto. Domov sme si priniesli pohár a diplom. Vedúci družstva Mgr. M. Varga.
Tabuľka piateho kola :
1.
Parchovany
4
9 : 2
10
2.
Komenského Sečovce
4
9 : 2
9
3.
Zemplínska Teplica
4
7 : 3
7
4.
Cirkevná Sečovce
4
0 : 9
1
5.
Vojčice
4
0 : 9
1
Konečná tabuľka 21. ročníka satelitného turnaja žiakov v malom futbale :
1.
Komenského Sečovce
20
48 : 10
45
2.
Parchovany
20
32 : 19
39
3.
Zemplínska Teplica
20
41 : 24
37
4.
Vojčice
20
11 : 32
15
5.
Cirkevná Sečovce
20
10 : 57
6
Návšteva ZOO
Školský výlet – ZOO a Dinopark Košice
S blížiacim sa koncom školského roka nastal čas školských výletov. Neobišiel ani našu školu, a tak sa žiaci 2. stupňa dňa 6.6.2013 zúčastnili školského výletu do košickej ZOO a Dinoparku. O ôsmej ráno sme nasadli plní elánu do autobusu a tešili sa na nové zážitky. Hneď ako sme vystúpili z autobusu nás pred ZOO vítali dvaja pravekí dinosaury. Najprv sme si pozreli ZOO, pofotili sa pri zvieratách a pozreli sme si aj kŕmenie tuleňov. ZOO sa rozprestiera na pomerne veľkej ploche, tak sme mali čo robiť, kým sme ju celú obišli. Na obed sme sa trochu občerstvili v bufete a využili rôzne zábavné atrakcie, najmä jazdu na elektrických autíčkach. Potom sme sa spoločne vybrali do Dinoparku, ktorý je novinkou v ZOO. Prehliadka Dinoparku pozostávala z okruhu, na ktorom sme sa mohli stretnúť s rôznymi veľjaštermi dávnych dôb, pozreli sme si aj krátky 3D film o dinosauroch, navštívili sme jaskyňu s cestou do minulosti Zeme a poniektorí si z dinoshopu odniesli pekný suvenír. Unavení, ale naplnení novými zážitkami sme sa vracali z výletu ..... Tešíme sa opäť o rok.