Pred pár dňami sme v kalendári otočili nový list a privítali rok 2016.Čaká nás dvanásť mesiacov nových zážitkov, priateľstiev, zábavy aj práce. Tešíte sa ? Každý mesiac prinesie niečo iné a zaujímavé. Celkom tak ako v rozprávke o dvanástich mesiačikoch, ktorou sme sa rozlúčili so starým rokom a potešili našich blízkych vo vianočnej akadémii. Naši šikovní žiaci - herci prerozprávali divákom známy príbeh Marušky, Holeny i macochy . Žiačky prvého stupňa vniesli do rozprávky zimnú atmosféru tančekom snehových vločiek z Ľadového kráľovstva, prváci i druháci zaspievali a zarecitovali o dvanástich mesiačikoch. Ako všetci vieme, v príbehu dobro zvíťazilo a zlo bolo potrestané . V tomto duchu sa nieslo aj vianočné posolstvo, ktoré zaznelo v závere príbehu...dobro nech dobrom bude a ľudia nech budú v kľudeJ Mesiac december sme vyprevádzali aj spevom ... žiaci šiesteho a deviateho ročníka zaspievali tradičné koledy i vianočné piesne v anglickom jazyku. Záver programu patril Vianociam a vianočnému zázraku narodenia Ježiška . Deti zo školského klubu ho stvárnili scénickým tancom so šatkami a žiaci 4.-6. ročníka ľudovým pásmom s koledami. Koniec roka 2015 sa tak niesol v príjemnej spevavo-tanečnej atmosfére. Ďakujeme účinkujúcim aj tvorcom za spríjemnenie posledných dní starého roka a tešíme sa, čo pre nás i divákov pripravia v roku 2016...
Novinky
Vianočná akadémia
Domáce násilie
Násilie páchané na deťoch, ale aj jeho nezabránenie sa považuje za trestný čin. Týranie, zneužívanie a zanedbávanie dieťaťa má na dieťa veľký dopad a v súčasnosti sa stáva častým javom v spoločnosti, ktorému je potrebné venovať viac pozornosti. 18. decembra 2015 sa žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili prednášky o domácom násilí detí, ktorú realizovala pani MVDR. Mária Urbanová z RÚVZ v Trebišove. Žiaci sa dozvedeli viac informácií o syndróme CAN, ktorý je definovaný ako akékoľvek nenáhodné konanie rodičov alebo inej dospelej osoby, ktoré je v danej spoločnosti odmietané a neprijateľné, čo poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav a vývoj dieťaťa, prípadne spôsobí jeho smrť. Dozvedeli sa o rôznych formách týrania pri syndróme CAN- telesného aj citového(psychického). Naučili sa rozlišovať priame i nepriame znaky násilného správania, ktoré je častokrát realizované v domácom prostredí. Vyšší výskyt zlého zaobchádzania a zanedbávania detí sa častejšie spája s chudobou a nízkym stupňom dosiahnutého vzdelania rodičov, neúplnými rodinami, závislosťou rodičov od alkoholu, drog alebo iných návykových látok a agresivitou. Existujú však aj prípady zlého zaobchádzania s deťmi v rodinách, ktoré sa navonok javia ako bezproblémové. Zneužívanie, týranie a zanedbávanie detí v rodinách má dôsledky do budúcnosti. Mnohé týrané deti majú problémy v neskoršom období a to aj v dospelosti. Problémy sa môžu prejavovať v partnerských vzťahoch, v manželstve a aj v rodičovských vzťahoch. Je veľmi dôležité vedieť, že deti, ktoré domáce násilie zažívajú, majú možnosť obrátiť sa na linky dôvery, konzultačné strediská či krízové centrá, ktoré im pomôžu ich problémy a starosti riešiť.
Divadlo KUBO
Predvianočný čas sme si na škole spestrili kultúrnym podujatím. Do našej obce zavítalo 17. decembra 2015 potulné divadlo DRAK z Prešova, ktoré žiakom predstavilo legendárnu hru s názvom KUBO. Na príbehu prostoduchého mládenca KUBA sme spoznali dedinské praktiky okolo svadby, keď sa pred úprimnou láskou uprednostňovali majetkové pomery rodín. Priblížili sme si svadobné zvyky a tradície z minulého storočia, započúvali sa do ľudových pesničiek a zasmiali sa nielen na Kubových slovách, ale aj zmýšľaním niektorých dedinských postáv. Predstavenie sa deťom veľmi páčilo, bolo síce tematicky tradičné, ale s modernými prvkami, oživené humornými scénkami a živou hudbou. Ďakujeme divadelnému kolektívu, ktoré ako tradične nesklamalo a obdarilo nás vtipom, veselými pesničkami a skvelou atmosférou.
Olympiáda GEO
Aj v tomto školskom roku si žiaci 5. - 9. ročníka mali možnosť overiť svoje teoretické a praktické vedomosti v školskom kole geografickej olympiády. Olympiády sa zúčastnilo 12 žiakov a súťažili v 3. kategóriách. Test pozostával z teoretickej a praktickej časti. Úlohy teoretickej časť boli vypracované z tém pre danú kategóriu. Po jej vypracovaní mali 45 minút na praktickú časť, v ktorej pracovali s atlasom, určovali polohu miest, mierku, určovali geografické pojmy. Úspešnými riešiteľmi olympiády sa stali 8 žiaci, ktorí dosiahli viac ako 55 bodov. Úspešní riešitelia: 5. ročník – Šimon Doboš, Richard Jurík, 6. ročník – Mariana Baranová, Dávid Zambori, Matúš Spišák, Michaela Stančíková, 9. ročník – Martin Bubelínyi, Laura Remešová. Z každej kategórie do okresného kola postupujú prví traja úspešní riešitelia. Všetkým zúčastneným ďakujem za účasť.
Vianočná ikebana
A opäť je tu predvianočný čas. Preto nás ani tento rok neobišla na škole „ Súťaž v aranžovaní vianočnej ikebany“. Tento rok sa do súťaže zapojili iba žiačky 6. ročníka – Mariana Baranová, Patrícia Antoníková, Patrícia Poláková a Michaela Stančíková. Do školy si priniesli rôzne vianočné ozdoby, vetvičky, sviečky, prírodný materiál a pustili sa po vyučovaní do práce. Svoje tvorivé nápady ukázali na krásnych ikebanách, ktoré vystavili v triede 6. ročníka. Súťažiace si odniesli za svoju ikebanu peknú vecnú cenu.
Olympiáda SJL-obvodové kolo
Dňa 10. 12. 2015 sa v priestoroch CVČ v Trebišove konalo obvodné kolo v Olympiáde zo slovenského jazyka a literatúry. Našu školu reprezentovala žiačka 9. ročníka - Alexandra Ďurková. Svoje sily si zmerali žiaci zo 14 škôl. Bojovali medzi sebou ako draci a ukázali, aké majú skvelé vedomosti. Olympiáda pozostávala z 3 častí. Prvá časť bola výlučne teoretického charakteru. Otázky v teste preverili znalosti žiakov zo slovenského jazyka a prácu s textom. Druhá časť bola zameraná na transformáciu textu. V záverečnej časti prezentovali žiaci svoje rečnícke zručnosti. Odborná porota pochválila všetkých súťažiacich, vyzdvihla ich záujem o materinský jazyk ako aj snahu zapojiť sa do súťaží v rodnom jazyku. Naša žiačka, Alexandra Ďurková, obsadila v silnej konkurencii škôl pekné 7. miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou súťaže. Blahoželáme jej a tešíme sa z jej úspechu.
Pytagoriáda-školské kolo
9. decembra sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Pytagoriády. Spolu 23 žiakov tretieho až ôsmeho ročníka si zmeralo sily pri riešení matematických úloh. V tomto školskom roku boli zrejme úlohy veľmi ťažké, (alebo nás predvianočná nálada ovplyvnila natoľko, že sa nám nechcelo rozmýšľaťJ), pretože nikto nezískal potrebný počet bodov na to, aby sa stal úspešným riešiteľom. Najviac sa darilo Majke Tirpákovej z 3. A, ktorá získala 8 bodov. Rovnaký počet bodov získali Kristián Tóth zo 4. A a Mariana Baranová zo 6. A. Poradie medzi nimi určoval čas riešenia. V budúcom školskom roku budeme musieť viac popracovať na príprave a veríme, že budeme úspešnejší.
Divadlo-Snehová kráľovna
Dňa 7. 12. 2015 sa žiaci 1. - 7. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia Snehová kráľovná v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Rozprávka nebola smutnou rozprávkou ako väčšina Andersenových rozprávok, ale naopak - vtipná, humorná a groteskná. Okrem tradičných postáv Kaya, Gerdy, starej mamy a Snehovej kráľovnej v nej vystupovali netypické rozprávkové postavy - Doktor Christensen, Žena s fúzmi, Najsilnejší muž na svete, Lietajúce dieťa, Muž s dvoma hlavami, Morská panna. Príbeh sa odohrával v jagavej Porcelánii, kde Snehová kráľovná uniesla malého chlapca Kaya - brata Gerdy, ktorá sa ho rozhodla hľadať. Preletela všetky kúty sveta, kým sa jej ho napokon podarilo nájsť. Svojimi slzami rozmrazila jeho ľadové srdce. Do deja vstúpilo viacero postáv z rozprávok ako Šípková Ruženka, Snehulienka či Malá morská panna. Moderné spracovanie klasickej rozprávky, humorné scény, vtipné texty piesní, veselé a netradičné kostýmy hercov nás pobavili a vyčarili na tvári malých i veľkých úsmev. Atmosféra v divadle bola vynikajúca a my sme boli opäť bohatší o ďalší nezabudnuteľný kultúrny zážitok.
Týždeň proti drogám
V týždni od 16. 11. – 23. 11 sa aj naša škola pripojila k aktivitám Európskeho týždňa boja proti drogám. Keďže v našej spoločnosti neustále narastá počet drogovo závislých ľudí a veková hranica sa posúva smerom nadol, je načase zamyslieť sa nad touto hrozbou. O to väčší dôraz by sme mali klásť na prevenciu. V tomto týždni prebehlo na škole veľa zaujímavých aktivít, ktorým sme sa snažili viesť a usmerňovať deti proti drogám a drogovej závislosti. Naši pedagógovia sa s deťmi v tomto týždni zamerali na diskusie k tejto téme a snažili sa ich usmerniť k zdravému životnému štýlu. Žiaci vytvárali plagáty a projekty na tému „Povedzme drogám nie“, z ktorých sme vytvorili na chodbe školy nástenné noviny. Uskutočnila sa súťaž o najkrajšiu nástenku s protidrogovou tematikou. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci 3. – 9. ročníka. Najviac hlasov získala nástenka 8.A triedy. Na druhom mieste sa umiestnila 6.A a tretiu priečku obsadila 9.A trieda. Ďakujeme zúčastneným triedam a jednotlivcom, ktorí sa do zapojili do aktivít týkajúcich sa protidrogovej tematiky, čím preukázali, že im téma „drogy a jej prevencia nie je ľahostajná.
Proeduco
V tomto roku sa konal deviaty ročník medzinárodného veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO v Košiciach. Od 24. do 26. novembra v Spoločenskom pavilóne sa mohli mladí ľudia inšpirovať pri výbere školy či budúceho povolania. Naši deviataci stoja pred dôležitým rozhodnutím – vybrať si vhodnú strednú školu. Preto sme sa 25.11.2015 zúčastnili na tomto podujatí. Na ploche veľtrhu sa prezentovalo takmer 80 vystavovateľov z Čiech a zo Slovenska od stredných a vysokých škôl a univerzít až po pracovné príležitosti a vzdelávanie popri zamestnaní. Svoje profily a študijné programy predstavili stredné školy z Košického a Prešovského kraja a široká paleta slovenských a zahraničných vysokých škôl a univerzít. Centrálne pódium poskytlo priestor pre oslovenie návštevníkov prezentáciami a motivačnými príbehmi úspešných mladých ľudí na Slovensku a v zahraničí. Našich žiakov zaujímali hlavne stredné školy, ktorých bolo okolo 40. Rozhovormi so žiakmi škôl, otázkami a zbieraním propagačných materiálov získali lepší prehľad o stredných školách a o možnostiach štúdia. Veríme, že aj táto akcia prispela k ich správnemu rozhodnutiu pri výbere strednej školy a ďalšieho smerovania v budúcom zamestnaní.
Prezentácia o drogách
V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám si žiaci 9. ročníka pripravili pre žiakov 3.-4. ročníka prezentáciu o drogovej závislosti a jej následkoch na organizmus. Žiaci sa oboznámili s dôvodmi, prečo sa drogám vyhýbať, videli obrázky zničených orgánov tela alkoholika a fajčiara a zistili, že naše zdravie nestojí za pár drog, ktoré odsúdia človeka na zlý životný štýl a zničené zdravie. Prednášajúci deviataci rozoberali so žiakmi rôzne pravdy o drogách: to, ako drogy fungujú, ako a prečo vzniká závislosť, čo sú najčastejšie príčiny toho, že niekto začne brať drogy, aký je rozdiel medzi legálnymi a nelegálnymi drogami, ako drogy menia emócie, ako dlho zostávajú v tele. Po prezentácii ich čakal kvíz, ktorý pozostával z otázok týkajúcich sa problematiky drog v spoločnosti. Nasledovala zaujímavá tvorivá aktivita, v ktorej žiaci kreslili vlastný návrh loga na tému Stop drogám. Z vytvorených individuálnych prác bol vytvorený veľký plagát, ktorý je umiestnený na chodbe školy. Tri najoriginálnejšie logá boli ocenené sladkou odmenou. Prednáška o drogách žiakov zaujala, aktívne odpovedali na kladené otázky a prejavovali záujem o danú tému. Ďakujeme našim deviatakom za ich aktívnu a tvorivú prácu pri príprave prednášky.
A čo zuby?
V rámci zdravotnej výchovy na škole sa uskutočnila beseda so zdravotnou sestrou o zuboch a zubnej hygiene v ŠKD. Zdravotná sestra oboznámila deti so základnými vedomosťami o detskom a trvalom chrupe. Vysvetlila a názorne ukázala deťom aký je najvhodnejší spôsob čistenia chrupu. Deti si mohli popozerať rôzne druhy zubných kefiek, medzizubných kefiek a iných prostriedkov na správne čistenie a dočisťovanie zubov. Na konci besedy sme realizovali kvíz ako spätnú väzbu a preverenie vedomostí, ktoré si deti z besedy odniesli. Veríme, že aj táto beseda prispieje k všeobecnému vdzelávaniu žiakov v oblasti zdravotnej výchovy.
Olympiáda SJL-školské kolo
8. ročník Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa v školskom roku 2015/2016 uskutočnil aj v našej škole. Naši žiaci ôsmaci a deviataci mali možnosť ukázať, čo vedia zo slovenského jazyka a literatúry v školskom kole postupovej súťaže - OSJL. Súťažilo 7 súťažiacich - žiakov 8. a 9. ročníka. V písomnej časti odpovedali súťažiaci na otázky, ktoré súviseli s predloženými textami a v druhej pracovali na transformácii textu. Výkony žiakov hodnotila odborná porota, ktorú tvorili učitelia slovenského jazyka a literatúry.
Vyhodnotenie školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry:
- Alexandra Ďurková 9A
- Kristína Hajduková 9A
- Martin Bubelínyi 9A
Víťazka školského kola, Alexandra Ďurková, nás bude reprezentovať na okresnom kole OSJL, ktoré sa uskutoční 10.12.2015 v Trebišove. Prajeme jej veľa úspechov.
Halloweenské korčuľovanie
Korčuľovanie máme radi. Opäť sme sa k nemu po horúcom lete vrátili. Oprášili korčule z pivnice a horsa vyskúšať, či sme nezabudli na korčuliach stáť. Väčšina nie, ale.......niekto možno.... padali sme ako hnilé hrušky. To sú suveníry zo zimného štadiónu. Je super, že sme na tieto aktivity presvedčili i niektorých rodičov. Veď sedieť doma pri telke sa dá vždy a zakorčuľovať si so svojimi deťmi je super strávený voľný čas. Chválime všetkých rodičov, ktorí si tentokrát našli čas a strávili pekné chvíle so svojimi deťmi.
Beseda o alkohole
Pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili zdravotno-výchovnej prednášky na tému Alkohol a iné drogy. Prednášku si pre nás pripravila MVDr. Mária Urbanová z RÚVZ z Trebišova. Dozvedeli sme sa, že alkohol je najpoužívanejšou legálnou drogou na svete s hlbokými tradíciami. Spoločnosť ho vo veľkej miere toleruje aj napriek skutočnosti, že spôsobuje mnohé zdravotné a sociálne poškodenia. Podľa dlhoročného prieskumu TAD (tabak, alkohol, drogy) vek prvej skúsenosti s alkoholom je už u 10 ročných detí. Či už je to alkohol alebo droga v inej podobe dokáže zmeniť človeka po psychickej aj fyzickej stránke. Jej dlhodobé užívanie môže úplne zmeniť intelekt človeka, spôsobovať zmeny nálad a zmeny správania. Závislosť má priamy vplyv aj na výzor človeka. V jeho vnútri zlyháva pečeň a postupne ďalšie pre život dôležité orgány. Dozvedeli sme sa, že do prostredia narkotík nemusí spadnúť len dieťa z problémovej rodiny. Môže to byť naopak aj človek, ktorý ma bezproblémový život a všetko mu ide ako po masle. Je veľmi dôležité vytváranie aktívneho protidrogového postoja u mládeže nielen formou prednášok, ale aj iných aktivít, kde si žiaci uvedomujú negatívne dôsledky drog na život človeka. Vítané sú všetky aktivity, ktoré sa stanú efektívnou metódou v prevencii k vzniku rôznych druhov závislostí. Veríme, že si každý z nás z prednášky zopár vecí zobral k srdcu a pochopil, prečo má droge povedať nie.
Záložka do knihy
Všetci dobre vieme, že čítanie nepatrí do TOP 5-ky najobľúbenejších aktivít dnešných detí. Prím hrajú počítače, internet i všeličo iné. Snažíme sa preto všakovakými cestičkami, aby naši najmenší úplne nezanevreli na knihy, aby čítali s radosťou a ich obľúbená kniha nezapadla na poličke prachom.
Jedným z projektov na podporu čítania, do ktorého sa každoročne zapájame, je obľúbená „ZÁLOŽKA“. Projekt prebieha pod záštitou Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave a Národného pedagogického múzea a knižnice v Prahe .Jeho súčasťou sú slovenské i české školy, ktoré v rámci projektu medzi sebou vytvoria vzájomné partnerstvá .Do 6. ročníka sa zapojilo 204 českých a 655 slovenských škôl. Našim partnerom sa stala Základná škola Adely Ostrolúckej v Budči.
Ako prebiehalo samotné tvorenie ??? 86 žiakov prvého stupňa so svojimi p. učiteľkami vyrábalo pre svojich kamarátov záložky do kníh. Inšpirovali sme sa internetom, obľúbenými knihami, ale i Halloweenom, kedže projekt finishoval v období Dušičiek. Na hodinách výtvarnej, pracovnej výchovy i čítania šikovné ručičky vyrábali a hlavičky dychtivo premýšľali...Aký asi je môj nový kamarát??? Je to dievča, chlapec ??? Čo si pripraví on/ona pre mňa ??? Akú záložku zabalí do balíčka ??? My sme kamarátom z Budče pribalili list, v ktorom sme im predstavili Zemplínsku Teplicu, nás i našu školu.
Deti sa už nevedeli dočkať zásielky z banskobystrického kraja, ktorá dorazila presne v posledný deň pred jesennými prázdninami. Záložky boli krásne, farebné, nápadité ako tie naše. Kamoši nám pribalili aj knihu, kde sme si s p. učiteľkami čítali o ich škole, úspechoch, učiteľoch aj žiakoch. Naši čitatelia odišli domov nielen s novou záložkou, ktorá už má čestné miesto v obľúbených knihách , ale aj s myšlienkou a predstavou nového kamaráta. Tešíme sa ,ako novým kamarátom opäť napíšeme a čo spolu tento rok vymyslíme. Sme zvedaví, či záložkové priateľstvo pretrvá i naďalej a koho vďaka záložkám spoznáme v budúcom školskom roku.
OŽaZ - stupeň II
26.10.2015 žiaci druhého stupňa absolvovali teoretickú prípravu jesennej časti účelového cvičenia. Počas piatej hodiny škola vykonala cvičnú evakuáciu. 28.10.2015 žiaci druhého stupňa si svoje teoretické vedomosti overili pri praktickom cvičení, ktoré sa konalo v oblasti Rakovec. Žiaci sa snažili zorientovať v oblasti pomocou mapy, určovali rôzne azimuty podľa zadania učiteľov, nacvičovali nasadenie ochrannej masky a prechod zamoreným priestorom. Počas presunu spoznávali rôzne rastliny a stromy, v obci poznávali dopravné značky a riešenie rôznych situácií na križovatkách. Vedúci účelového cvičenia Mgr. Michal Varga.
Kariérny deň
Dňa 28.10.2015 sme sa my, žiaci deviateho ročníka, zúčastnili na Kariérnom dni na Spojenej škole v Sečovciach. V skupinkách sme prechádzali spolu s priradenou sprievodkyňou rôzne odborné učebne, nazreli sme do dielne, kde pracovali žiaci na svojich výtvoroch. Pri návšteve kuchárov sme mali možnosť ochutnať pripravené jedlá a rôzne nápoje, napr. lievance a vianočný punč, tiež sme si mohli vyskúšať vyrezávanie ovocia – carving. Učiteľka telesnej výchovy nás previedla po miestnostiach obrovskej telocvične a spolu so žiačkami predviedla ukážku cvikov pri skákaní na trampolíne. Po prehliadke telocvične a rôznych odborných učební sme sa presunuli do budovy gymnázia. Navštívili sme chemickú učebňu, kde nám mladí chemici odprezentovali pár zaujímavých pokusov. V jazykovej učebni nás žiaci oboznámili s cestovaním po svete v rámci projektov, do ktorých sa táto škola zapojila, porozprávali nám svoje zážitky z ciest a nakoniec si pre deviatakov prichystali malý kvíz. Poslednou zastávkou bola miestnosť, kde nám učiteľ z Technickej univerzity v Košiciach priblížil prácu s robotmi. Následne sme si prácu s robotmi mohli vyskúšať. Tento deň sa nám veľmi páčil a Spojenej škole v Sečovciach ďakujeme za pozvanie a čas, ktorý nám venovali
TESTOVANIE 5-2015
Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ
Testovanie 5-2015 (T5-2015)Testovanie 5-2015 sa uskutoční 25. novembra 2015 (streda). Zúčastnia sa ho všetci žiaci 5. ročníka ZŠ
Žiaci budú testovaní z/zo:
- matematiky,
- slovenského jazyka a literatúry
Pripomíname, že všetky materiály, obsahujúce organizačné pokyny k administrácii T5-2015 a iné informácie súvisiace s testovaním, sú postupne zverejňované na internetových stránkach: www.nucem.sk (v časti Testovanie T5-2015) a testovanie5.iedu.sk. Aktuálne sú zverejnené Základné informácie o testovaní T5-2015, Usmernenie k elektronickému prihlasovaniu žiakov 5. ročníka ZŠ a špecifikácie testovaných predmetov. Zároveň Vás preto žiadame, aby ste uvedené internetové stránky priebežne sledovali.
Chata pri Zelenom plese
Výlety do Vysokých Tatier nás vždy lákajú. Vieme však aj to, že takéto výlety dobre preveria i našu fyzickú kondíciu. Cítili sme sa byť dobre pripravení, tak sme to riskli. Vybrali sme si túru na Zelené pleso, jedno z najkrajších plies v Tatrách. Cesta do Tatier je z nášho regiónu dosť dlhá, preto sme vycestovali o deň skôr, aby sme sa na túre nemuseli ponáhľať a vychutnali si všetky pohľady na štíty, ktoré nám tatranské chodníky ponúkajú. V Tatranskej Lomnici nás už čakala „perníková chalúpka“, v ktorej sme sa ubytovali. Vyrezávané drevené okenice dodávali chate rozprávkový dojem. Chatár nás však upozornil, aby po zotmení nik nevychádzal von, lebo sa v okolí môžu túlať medvede. Po chutnej večeri, zábavných súťažiach a výletových bláznovstvách nás predsa len rozum uložil do postelí, pretože ráno nás síce čakala krásna príroda no i náročnejšia túra.
Ráno sme dobre naladení plní očakávania vyrazili. Našim začiatočným bodom túry bolo parkovisko Biele vody. Odtiaľ sa začalo naše putovanie po Bielovodskej doline smerom k Zelenému plesu a bývalej Brnčálovej chate. Dnes sa volá Chata pri Zelenom plese. Spočiatku sedela na štítoch Tatier bežná tatranská hmla. Verili sme, že okolo obeda (ako to býva zvykom) sa hmla rozplynie a štíty sa nám ukážu v plnej kráse. Lenže k jemnej hmle sa pridalo drobné mrholenie a hmla sa zhustila. Kráčali sme popri potôčiku s bielymi kameňmi, ktoré dodávali zurčiacej vode belostný nádych. Konečne sme pochopili, prečo sa tejto vode hovorí biela. V nohách sme už cítili do desať kilometrov a chaty nikde. Niekedy sme mali pocit, že je to nekonečná púť. A zrazu sa z hustej hmly vynoril obrys strechy – Chaty pri Zelenom plese. To bola radosť. Vôňa teplej polievky a čaju nás primäli zrýchliť krok. Veru posedieť si v teple v kruhu kamarátov a dopriať nohám zaslúžený oddych to vždy stojí za tú námahu. Cesta späť z plesa už ubiehala veselšie. Veď dolu briežkom sa šľape oveľa lepšie. Aj počasie sa trošku umúdrilo. Hmla sa na pár chvíľ rozišla a umožnila nám pokochať sa jesenne vyfarbenými stromami na upätiach obrovských štítov. Biela voda nám šumela do kroku a šťastní sme dorazili na zastávku Biele vody, kde nás už čakal autobus. Unavení a spokojní sme sa usadili a vyjedli všetky rezne a koláče, čo nám starostlivé mamičky nabalili. Mám pocit, že domáce koláče nám nikdy lepšie nechutili. Bola to fuška, ale zvládli sme to s dobrým pocitom prekonania samých seba radi spomíname na vydarený výlet.