• História školy

•      Prvé zmienky o škole sú z roku 1850, o čom svedčí záznam v školskej kronike. Podrobné záznamy sú v kronike vedené od roku 1921. V zázname je uvedené meno jediného učiteľa, ktorý v spomínanom roku vyučoval na škole. Bol ním Juraj Maliar. Zomrel v roku 1933.
                   Pri čítaní záznamov kroniky zaujmú čitateľa údaje o bohatej mimoškolskej činnosti v živote spoločenskom a cirkevnom. Sú tu uvedené scénky, básne a piesne z toho – ktorého obdobia, mená žiakov, ktorí v programe účinkovali. V nasledujúcom období bol za učiteľa menovaný Ján Rendeš, ktorý viedol zápisy v kronike. S pribúdajúcim počtom žiakov od roku 1935 vzrástol aj počet učiteľov. Pribudli učitelia – Štefánia Remešová a Ján Kriva.
                  V školskom roku 1939-40 začal na škole vyučovať Emil Remeš. V tomto období boli v obci 2 školy: obecná a cirkevná. K zlúčeniu škôl došlo v školskom roku 1941-42. Škola premenovaná na grécko-katolícku a rímsko-katolícku ľudovú školu.
                V našej obci bola v budove kaštieľa zriadená neúplná stredná škola, ktorú navštevovali aj žiaci z Veľkých Ozoroviec a neskôr z Egreša. Jej riaditeľom sa stal Jozef Gazdík. V školskom roku 1954 – 1955 bolo odovzdané vedenie školy Františkovi Repovskému a bola vymenená viac než polovica pedagogického kolektívu. Na škole pracovali rozličné krúžky: divadelný, recitačný, tanečný, spevácky.
                 1.9.1959 bol uskutočnený prvý výkop základov budovy novej školy. Riaditeľom školy bol toho času Michal Švirbeľ, nová školská budova bola odovzdaná do užívania 18.1.1961. Za riaditeľa školy bol opäť vymenovaný pán Repovský.
                 Od roku 1963 pôsobil vo funkcii riaditeľa školy pán Juraj Klasovský. V období jeho pôsobenia škola získala skvelé renomé v rámci škôl okresu. Boli dosahované veľmi dobré výchovno – vzdelávacie výsledky a bola úspešne rozvíjaná mimoškolská činnosť.

Po nežnej revolúcii v roku 1989, nastúpila od  1.septembra 1991 do funkcie riaditeľky Základnej školy Mgr. Terézia Čekanová. Pri svojom nástupe do funkcie si vedenie školy vytýčilo udržať a vyzdvihnúť dobrú úroveň výchovno – vzdelávacieho procesu. Za jej pôsobenia škola dosahovala veľmi dobré výsledky v  školskej aj mimoškolskej oblasti.

Od roku 2002 do roku 2017 bol riaditeľom školy RNDr. Pavel Roman.

Od roku 2017 do roku 2022 bola riaditeľkou školy Mgr. Marcela Stančíková.

Od januára 2023 je riaditeľom školy Ing. Ján Micák.