• „ŠKOLA  TOLERANCIE  A  VZÁJOMNÉHO  POROZUMENIA“

Charakteristika základnej školy

Základná škola v Zemplínskej Teplici je plnoorganizovanou školou. Škola je umiestnená v strede obce vo  veľmi peknom prostredí.

V školskom roku 2023/2024 otvorila 18 tried, pričom na prvom stupni je 9 tried, na druhom stupni 9 tried, z toho 2 triedy pre žiakov so špeciálno-vzdelávacími potrebami. Na škole je zriadené jedno oddelenie ŠKD. Od roku 2002 má škola právnu subjektivitu s charakterom hospodárenia ako samostatná rozpočtová organizácia na úseku školstva.

Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci zo Zemplínskej Teplica a z okolitých obcí – Egreš, Veľké Ozorovce, Malé Ozorovce. Žiaci, vzhľadom na zloženie a počet žiakov školy dosahujú dobré výchovno-vzdelávacie výsledky. Vzorne reprezentujú školu vo všetkých oblastiach – vzdelávacích, záujmových a športových. Vzhľadom na  geografické umiestnenie obce, počet žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia sa zvyšuje. Je nevyhnutné konštatovať, že škola sa nachádza v lokalite, so sústredeným rómskym obyvateľstvom. Deti pochádzajúce z rómskej minority predstavujú v škole cca 85 % žiackeho osadenstva.

Časť žiakov zo spomínanej komunity absolvuje vzdelávanie v bežných triedach školy veľmi dobre.

Charakteristika pedagogického zboru

Na škole v súčasnosti pracuje 27 pedagogických zamestnancov a 1 odborný zamestnanec. Z toho je  22 učiteľov, 3 asistentky učiteľa na plný úväzok a 1 asistentka na 30% úväzok, 1 vychovávateľka školského klubu a 1 sociálna pedagogička. Niektoré predmety sa vyučujú neodborne z dôvodu nevyhovujúcej aprobácie. Z celkového počtu hodín to predstavuje 10,5 %.

Zamestnanci sú dôsledne oboznámení s pracovným poriadkom, vnútorným poriadkom a ostatnou dokumentáciou školy.

Škola má 10 prevádzkových zamestnancov.

Škola ako životný priestor

V zmysle otvorenej školy trávia žiaci v školských priestoroch aj veľa svojho osobného času. Aby sa žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci cítili čo najpríjemnejšie veľký dôraz kladieme na estetické prostredie tried, chodieb, zborovní a učební.

Na informačných tabuliach a nástenkách majú možnosť žiaci, rodičia a široká verejnosť nájsť informácie o úspechoch, reprezentácii  a aktivitách školy. Žiaci majú možnosť vidieť svoje vlastné práce. Každý odborný kabinet má svoj priestor nielen vo svojej  odbornej učebni, ale aj na chodbách vo forme násteniek a informačných tabúľ. Spoločné priestory sú obnovované a spravované aj  v rámci záujmových útvarov zameraných na výtvarnú prácu. Vonkajšie priestory sú upravované za pomoci Obce Zemplínska Teplica spolu s miestnym parkom a aj v rámci vyučovania. Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pracovníkmi, medzi pedagógmi, rodičmi a širokou verejnosťou.

Zameranie školy a stupeň vzdelávania

Zameranie školy nadväzuje na tradície školy, na činnosť školy z predchádzajúceho obdobia a vychádza z terajších potrieb školy.

Hlavným cieľom, ktorý chceme v najbližšom období uskutočniť, je pokračovať v zmene  základnej filozofie školy. Ide o predstavu - vytvorenie tzv. otvorenej školy, kde tvoria škola a rodičia komunitu, ktorá sa podstatne častejšie stretáva a spolu rieši problémy. V tomto modeli neposkytuje škola žiakovi len vzdelanie, ale žiak tu môže tráviť aj časť svojho voľného času, má tu vytvorený priestor na zábavu, športovú a kultúrnu činnosť.

Vo vzdelávacom procese sa zamerať na to, aby žiak mohol získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch. Dôraz klásť na vyučovanie cudzích jazykov, zvládnutie IKT. Umožniť individuálny výber pokračovania v štúdiu na strednej  škole.

V záujmovej činnosti pokračovať vo výbere zameraní podľa záujmu žiakov, umožniť prácu žiakov aj  v poobedňajších hodinách.

V priestoroch školy má svoje vyučovanie Základná umelecká škola Sečovce vo vyučovacích odboroch hra na klavír a spev a Súkromná základná umelecká škola v Bačkove vo vyučovacích odboroch výtvarný a tanečný.

Pedagogické stratégie

V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie.

Výchovný poradca poskytne odbornú pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a zamestnancom školy. Vedie poradenstvo o ďalšom štúdiu na stredných školách.

Pri prevencii drogových závislostí sa chceme zamerať aj na iné aktivity ako sú besedy. I napriek tomu, že s tvrdými drogami sme sa nestretli, treba sústavne pôsobiť proti fajčeniu a používaniu alkoholických nápojov cez koordinátora, rodičov, všetkých vyučujúcich a Pedagogicko-psychologickej poradne v Trebišove, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.

Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva.

Triedy rôznych ročníkov s malým počtom žiakov  zlučovať na hodinách Telesnej a športovej výchovy z dôvodu zlepšenia prípravy v kolektívnych hrách.

Organizácia vyučovania v školskom roku

ČAS    VYUČOVANIA   ZŠ :

1.     hodina          745  -    830

2.     hodina          835  -    920

3.     hodina          935  -  1020

4.     hodina        1025  -  1110

5.     hodina        1120  -  1205

6.     hodina        1215  -  1300

O B E D

7.     hodina         1330 - 1415

ČAS    VYUČOVANIA   ŠKD :

od 1100 do 1600